Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Spitalet po pezullojnë pranimet e planifikuara për shkak të valës së tretë të pandemisë

Prof. Boris Bogov
Foto: BTA

Nga 8 marsi, pranimi i planifikuar dhe operacionet e planifikuara në të gjitha spitalet në zonat e kuqe në vend do të pezullohen. Kryeqyteti Sofja është gjithashtu mes tyre, tha para BNT drejtori i Spitalit “Aleusandrovska”, Prof. Boris Bogov. Udhëzimi u mor nga Shtabi Operativ dhe pritet urdhri zyrtar. Qëllimi i masës është lirimi i shtretërve për pacientë me koronavirus

“Ka mjaft mjekë. Spitalet janë të përgatitura, kolegët dinë më shumë, ne nuk kemi deficite të asgjë, por për këtë periudhë nga nëntori deri më sot nuk kemi kuadro të reja. Thirrja për të gjithë është të respektojnë masat, vala e tretë e infeksionit po përhapet dhe javët në vijim do të rritet numri i të infektuarve”, paralajmëroi Bogov.


Më shumë nga rubrika

Një fushatë do t’u sqarojë fëmijëve sesi ndikon shpyllëzimi mbi ndryshimin e klimës

Fushata e parë për nga lloji i vet arsimore “Pylli dhe ndryshimet klimatike” me pjesëmarrjen e ekspertëve në pedagogjinë pyjore do të zhvillohet në territorin e Ndërmarrjes së Pyjeve Shtetërore Jugperëndimore. Ekspertët e pyjeve i njohin fëmijët me..

botuar më 21-04-18 8.15.PD

Sofja do të ketë një park të dytë arkeologjik deri në fund të verës

Terreni, në afërsi me qendrën e qytetit ( një pjesë nga rajoni “Llozenec”) ishte shpëtuar nga synimet investuese për ndërtim pas vitit 2001, kur studimet arkeologjike u rivendosën nga arkeologët Konstantin Shallganov dhe Mario Ivanov nga Muzeu..

botuar më 21-04-18 7.10.PD
Kisha “Shën martiri Dhimitri i Selanikut” në qytetin Vidin

Po restaurojnë kisha me një vlerë të madhe kulturore dhe historike

Mbi 2 milionë euro për restaurimin e kishave dhe të banesave e godinave kishtare me një rëndësi kombëtare dha në mbledhjen e vet të fundit të rregullt qeveria. Afro një çerek nga paratë  jepen për konservimin dhe restaurimin e manastirit të..

botuar më 21-04-17 8.10.PD