Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rënie e lehtë në përqindjen e infeksioneve të reja me Covid-19

Foto: BNR

3556 raste të koronavirusit u zbuluan në 24 orët e fundit në 17 713 teste, sipas të dhënave nga Portali i Unifikuar i Informacionit. Mostrat pozitive janë 20 për qind, që është një rënie e lehtë. Numri më i lartë i të sapo infektuarve është në Sofje - 815, në Plovdiv - 347 dhe në Varna - 338.

Rastet aktive janë 71 720.

Të shtruarit në spital janë 10 429 pacientë, 777 prej tyre në njësitë e kujdesit intensiv.

2477 njerëz u shëruan.

116 njerëz vdiqën dhe me ta numri i të vdekurve nga infeksioni me koronavirus u bë më shumë se 14 000.

Numri i vaksinave arriti në 533 453. Dje, u imunizuan 13 819 persona.


Më shumë nga rubrika

Prof. Kostadin Angellov

Partitë kritikuan shpërbërjen e shtabit kombëtar për luftimin e Covid-19

Deputetë nga “Bullgaria Demokratike”, “Ngrihu! Kriminelët jashtë!”, “Ka një popull të tillë” dhe “Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë” /DPS/ kritikuan shpërbërjen e Shtabit Operativ Kombëtar për luftimin e Covid-19 nga qeveria në dorëheqje. Sipas..

botuar më 21-04-16 1.56.MD

Parlamenti miratoi dorëheqjen e qeverisë

Pas debateve të gjata, Kuvendi Popullor miratoi dorëheqjen e qeverisë së tretë të udhëhequr nga Kryeministri Bojko Borisov. Vendimi u mor me 156 vota “pro” dhe pa asnjë “kundër” dhe “abstenim”. Deputetët nga ish partia qeverisëse GERB nuk u..

botuar më 21-04-16 1.29.MD
Dr. Ivan Maxharov

Thirrje për formimin e një shtabi të ri kundër pandemisë

Vakumi duhet të plotësohet sa më shpejt pas shpërbërjes së Shtabit Operativ Kombëtar për luftën kundër pandemisë Covid-19, bëri thirrje kryetari i Bashkimit Bullgar të Mjekëve, Dr. Ivan Maxharov, para BNT. Nevojitet një strukturë operative për..

botuar më 21-04-16 9.55.PD