Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Masat antiepidemike ka të ngjarë të zgjaten deri në fund të majit

Angell Kunçev
Foto: BGNES

“Nuk ka asnjë mënyrë për të kontrolluar pandeminë deri në fund të prillit, megjithë rënien e lehtë”, tha para BNT kryeinspektori shtetëror i shëndetësisë, Doc. Angell Kunçev. Ai shtoi se masat antiepidemike ka të ngjarë të vazhdojnë deri në fund të majit. “Kapaciteti i spitaleve do të rezistojë, por nuk e di se sa mund të durojnë njerëzit, sepse lodhja është e madhe”, theksoi inspektori. Sipas tij, ulja e incidencës së Covid-19 ende nuk lehtëson shtrimin në spital dhe është shumë herët për t'u qetësuar. Sipas Doc. Angell Kunçev, rreziku i efekteve anësore pas vaksinimit është aq i vogël sa ia vlen të përfundosh imunizimin kundër koronavirusit. Duhet të tregohet kujdes kur administrohet vaksina e Oksfordit tek gratë mbipeshë, duhanpirëset dhe ato që marrin kontraceptiva, tha ai.


Më shumë nga rubrika

Qeveria e përkohshme do të kërkojë para nga taksapaguesit e mëdhenj

Pavell Tonev u emërua drejtor i Agjencisë “Dogana”, njoftoi Ministri i Financave Asen Vasilev në një konferencë për shtypin. Shefja e Agjencisë Kombëtare të të Ardhurave Galja Dimitrova, u çlirua nga posti për shkak të mbledhjes së ulët të..

botuar më 21-05-14 1.37.MD

Nuk ka treg për trëndafilat vajore bullgare

40 për qind e masiveve të mbjella me trëndafila vajore do të mbeten të pambledhura. Në vjeshtë disa nga prodhuesit do të asgjësojnë plantacionet, parashikon Asociacioni i Prodhuesve të Trëndafilave. Arsyet janë mungesa e tregjeve, njoftoi BNR...

botuar më 21-05-14 12.47.MD
Zonjat Muita dhe Jotova

UNICEF po analizon problemet e dhunës mbi fëmijët në Bullgari

Dhuna ndaj fëmijëve dhe politikat e parandalimit u diskutuan në Sofje nga Nënpresidentja Ilijana Jotova dhe Përfaqësuesja e UNICEF në Bullgari Dr. Jane Muita. Dhuna në shkollë vazhdon të jetë një nga problemet kryesore me të cilat përballen..

botuar më 21-05-14 10.55.PD