Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shtetet e Bashkuara nuk e kanë informuar prokurorinë për sanksionet kundër oligarkëve

Foto: BGNES

Para shpalljes së sanksioneve kundër oligarkëve Vasill Bozhkov dhe Deljan Peevski, ambasadorja amerikane Hero Mustafa pati takime me ambasadorë të shumtë në Sofje nga vendet aleate, presidentin bullgar, zyrtarë të qeverisë, drejtues të partive të ndryshme, përfshirë Bojko Borisovin dhe aktivistë nga sektori civil.

Këtë e njoftoi Mustafa në një takim me gazetarë bullgarë, në të cilin morri pjesë gjithashtu Paul Ahern, një zyrtar i lartë në Ministrinë e Financave në Uashington.

“Ne nuk jemi takuar me Kryeprokurorin Geshev. Nuk është ende në axhendën tonë”, tha Mustafa. I pyetur nëse Shtetet e Bashkuara janë të gatshme t'i sigurojnë të gjitha informacionet në dispozicion prokurorisë bullgare, Ahern tha se institucioni do të ketë qasje vetëm në njoftimin zyrtar. “Përmes bashkëpunimit dypalësh, ne do të jemi të lumtur të punojmë me juridiksione të huaja aq sa kemi mundësi”, shpjegoi ai.


Më shumë nga rubrika

Angell Dimitrov

Dialogu për historinë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut sërish dështoi

Takimi i 15 -të i Komisionit të Përbashkët të Ekspertëve për Çështjet Historike dhe Arsimore të Bullgarisë dhe Maqedonisë Veriore përfundoi pa rezultate. Këtë e ka bërë të ditur bashkëkryetari i saj nga pala bullgare Angell Dimitrov. “Kolegët..

botuar më 21-10-22 8.35.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Një front i ftohtë do të kalojë në vend të shtunën. Nga veriperëndimi vranësia do të shtohet. Pasdite do të ketë reshje shiu në zonat perëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 16 deri në 21 gradë, në Sofje deri në 17 gradë. Deri në..

botuar më 21-10-22 8.00.MD
Rumen Radev dhe Angela Merkel

Bullgaria kërkoi një plan operativ në rast presioni në kufijtë e jashtëm të BE-së

Në Bruksel, Presidenti Rumen Radev, i cili po merr pjesë në një takim dy ditor të Këshillit Evropian, diskutoi me kancelaren gjermane Angela Merkel veton bullgare mbi anëtarësimin në BE të Maqedonisë Veriore. Sipas tij, Merkel ka pranuar si kauzë..

rinovuar më 21-10-22 7.59.MD