Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nën 1 për qind janë të porsainfektuarit me koronavirus

Foto: BGNES

100 janë rastet e reja të koronavirusit në vend për 24 orët e fundit. 0.7 për qind e 14 266 mostrave të marra janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Më shumë të infektuar ka në qytetin e Sofjes - 20. Rrethet e qyteteve Varna /10/ dhe Bllagoevgrad /9/. Rrethet e qyteteve Kërxhali, Razgrad dhe Silistra janë pa raste të reja.

Pacientët e regjistruar aktivë janë 13 618. Në spital janë të shtruar 2335 pacientë, 253 prej tyre trajtohen në njësitë e kujdesit intensiv. Në 24 orët e fundit 15 njerëz vdiqën me Covid-19 të konfirmuar. 670 njerëz u raportuan të shëruar.

23 777 vaksina u dhanë në 24 orët e fundit. Numri i përgjithshëm i dozave të administruara është 1 548 304. Me imunizim të përfunduar janë 680 431 bullgarë.


Më shumë nga rubrika

250 pilotë karting nga 16 vende garojnë në Bullgari

Në dy ditët e fundjavës në pistën e kartingut në qytetin Haskovo do të mbahet edicioni i dytë i ECO 24 orë të Bullgarisë, pjesë e kampionatit evropian të kartingut për qëndrueshmëri. Një total prej 250 pilotësh nga 16 vende do të garojnë për vendin..

botuar më 21-06-12 6.45.PD

Sofia Pride kthehet në rrugët e kryeqytetit të Sofjes

Të shtunën, Sofia Pride do të kalojë nëpër rrugët e kryeqytetit - një marshim në mbështetje të komunitetit LGBTI (lezbike, homoseksualë, biseksualë, njerëz trans dhe intereksualë). Parada mbahet çdo vit në Sofje që nga viti 2008. Pasi vitin e..

botuar më 21-06-12 6.10.PD
Godina e Bankës Popullore Bullgare

Bankat bullgare kanë ndërmarrë masa kundër të sanksionuarve nga SHBA

Të gjitha bankat në vend me marrëdhënie biznesi me personat e sanksionuar sipas ligjit global “Magnitski” tashmë kanë ndërmarrë masat e nevojshme shtrënguese, njoftoi BNB, duke saktësuar se masat përfshijnë bllokimin e llogarive dhe kartave,..

botuar më 21-06-11 7.40.MD