Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rritje e lehtë e rasteve të reja të Covid-19

Foto: BGNES

161 janë rastet e reja të koronavirusit në vend për 24 orët e fundit. Kjo është 1.22 për qind e 13 200 mostrave të marra, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Shumica janë infektuar në qytetin e Sofjes - 40. Pasuar nga Plovdiv me 20 dhe Stara Zagora me 10. Në rrethet e qyteteve Veliko Tarnovo, Vraca dhe Kjustendill janë të regjistruar nga 1 rast. Silistra është pa raste të reja.

Pacientët e regjistruar aktivë janë 11 751. Në spital u shtruan2097 pacientë, që është një rënie prej 142 shtretërish në ditë. 241 të infektuar janë në kujdesin intensiv. Të shëruarit përsëri janë më se 3.5 herë më shumë se sa të infektuarit - 583. Ka 17 vdekje me Covid-19 të konfirmuar.

15 474 njerëz u vaksinuan në 24 orët e fundit. Numri i përgjithshëm i dozave të administruara tani është 1 602 136. Të imunizuarit plotësisht janë 713 244 veta.


Më shumë nga rubrika

Ivajllo Vëllçev

Kryeministri dëshiron një marrëveshje publike të koalicionit për një qeveri të re

Pres që partitë politike në kuadrin e dialogut të tyre për të formuar një qeveri, të gjejnë një mënyrë për një marrëveshje të koalicionit publik me përgjegjësi të përcaktuara qartë. Këtë e deklaroi Kryeministri i përkohshëm Stefan Janev në fillim..

botuar më 21-07-28 11.43.PD
Hristo Ivanov

Akuza të shkëmbyera në parlament midis DB dhe DPS

Akuza të ndërsjella për korrupsion dhe varësi u shkëmbyen midis Bullgarisë Demokratike - DB dhe Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë – DPS, në fillim të mbledhje parlamentare të transmetuar në BNR. Udhëheqësi i DB Hristo Ivanov tha se sheh një problem..

botuar më 21-07-28 10.45.PD

Për të dytën ditë me radhë, numri i të sapo infektuarve me Covid-19 po rritet

200 janë raste të reja të koronavirusit në vend për 24 orët e fundit. 1.28për qind e 15 641 testeve të kryera janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Asnjë pacient i ri nuk u regjistrua në 4 rrethe Vidin, Gabrovo, Pernik dhe..

botuar më 21-07-28 9.35.PD