Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

6 parti hyjnë në parlamentin e ri, sipas një sondazhi të agjencisë Market Links

Foto: marketlinks.bg

Nëse zgjedhjet do të mbaheshin sot, GERB-SDS do të merrte 19.7 për qind të votave dhe “Ka një popull të tillë” - 18.8 për qind. Këtë e tregon një sondazh i financuar dhe i kryer bashkërisht i bTV dhe agjencisë “Market Links”. Anketimet u kryen nga 18-25 qershor duke përdorur metodat e intervistës personale direkte dhe sondazhit në internet. Vendet e treta dhe të katërta janë për BSP dhe “Bullgaria Demokratike” - përkatësisht me 16.9 për qind dhe 12.5 për qind. Sipas sondazhit, Lëvizja për të Drejta dhe Liri (DPS) është e pesta me 9.5 për qind mbështetje, dhe vendi i gjashtë është për “Ngrihu! Kriminelët jashtë!” me 5.4 për qind mbështetje. Partitë patriotike nuk arrijnë të kapërcejnë barrierën prej 4 për qind për të hyrë në parlament.

Sociologët raportojnë një pjesëmarrje mjaft të lartë të deklaruar prej 58 për qind.


Më shumë nga rubrika

Anija e bllokuar me një ngarkesë të rrezikshme u tërhoq nga bregu bullgar

Në ditën e 36-të të ngecjes së anijes “Vers Su” pranë zonës së mbrojtur “Jajllata”, ajo u tërhoq me sukses nga shkëmbinjtë pranë Kamen Brjag. Aksioni zgjati më shumë se 7 orë me pjesëmarrjen e 3 rimorkiatorëve. Anija drejtohet në portin e Varnës. E..

botuar më 21-10-26 9.46.PD

Regjistruan numrin më të madh të të infektuarve dhe të vdekurve në ditë me Covid

5863 janë rastet e reja me koronavirus në vend për 24 orët e fundit. 11.3 për qind e 51 688 testeve të kryera rezultuan pozitive. 86.58 për qind e të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar, sipas portalit coronavirus.bg. Numri më i madh i..

botuar më 21-10-26 9.18.PD

Parashikimi i motit për 26 tetorin

Paraditen e së martës do të ketë mjegull vende-vende në ultësira dhe rreth pellgjeve ujore. Temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 2 deri në 3 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell mbi Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore, mbi Bullgarinë..

botuar më 21-10-25 8.15.MD