Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Deputetët anuluan pushimet e tyre verore

Foto: BGNES

Parlamenti nuk do të pushojë në gusht, votuan deputetët. Propozimin e paraqitur nga partia “Ka një popull të tillë” që Kuvendi Popullor për të mos dalë në pushimet tradicionale verore njëmujore e mbështetën 119 deputetë. Asnjë deputet nuk votoi “kundër”, ndërsa dy u abstenuan.Sipas rregullores parlamentare, ligjvënësit duhej të pushonin gjatë gjithë gushtit. Por argumenti i partisë që fitoi zgjedhjet e parakohshme të 11 korrikut ishte se Legjislatura e 46-të e Kuvendit Popullor u formua vetëm një javë më parë. Parlamenti i ri duhet të zgjidhë një numër çështjesh të rëndësishme, nga zgjedhja e një qeverie të rregullt te ndryshimet në buxhetin e shtetit 2021.


Më shumë nga rubrika

Presidenti Rumen Radev po kandidon zyrtarisht për një mandat të dytë

Në Pallatin Kombëtar të Kulturës në Sofje/NDK/ Rumen Radev dhe Iliana Jotova u propozuan nga një Komitet i Iniciativës për një mandat të dytë si kandidatë të pavarur për president dhe nënpresident. Ndër pjesëmarrësit në Komitetin e Iniciativës janë..

botuar më 21-09-27 7.38.MD

Parashikimi i motit për 28 shtatorin

Gjatë natës do të jetë me vranësira në të gjithë vendin, në disa vende kryesisht në Bullgarinë Perëndimore do të bjerë shi. Temperaturat minimale do të jenë ndërmjet 12 dhe 17 gradë. Nesër retë do të jenë të konsiderueshme dhe në shumë vende në..

botuar më 21-09-27 5.51.MD
Lluna Jordanova

Këngëtarja Lluna iu bashkua garës për president

Këngëtarja Lluna Jordanova dorëzoi sot dokumente për pjesëmarrje në zgjedhjet presidenciale. Kandidatura e saj u ngrit nga një Komitet i Iniciatiës, transmetoi reporterja e BNR Maria Fileva. Jordanova nuk deklaroi se kush do të kandidojë për..

botuar më 21-09-27 4.51.MD