Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në bregdet po fillojnë kontrollime për mbajtjen e maskave në të mbyllur

Aleksandër Zllatanov
Foto: BGNES

Në mes të sezonit veror në bregdetin e Detit të Zi, do të bëhen kontrollime për mbajtjen e maskave në restorante dhe pika karburanti, njoftoi në një brifing Zëvendësministri i Shëndetësisë Aleksandër Zllatanov. Nëse incidenca e koronavirusit rritet, jo më herët se sa 10 ditësh, është e mundur të fillojë mbylljen e klubeve të natës në këto zona. Aleksandër Zllatanov theksoi se nëse respektohen masat anti-epidemike, vendi ynë mund të mbetet në zonën e gjelbër për shpërndarjen e Covid-19 për një kohë të gjatë. Ai shtoi se në rast të valës së katërt, spitalet do të kenë 7000 shtretër për pacientët e pakomplikuar dhe më shumë se 500 për kujdesin intensiv. Varianti i ri delta mund të kërkojë një qëndrim më të gjatë në spital, paralajmëroi zëvendësministri.

Më shumë nga rubrika

Christo

Një galeri në Sofje transmeton live nga Parisi projektin e fundit të Christo

Galeria Vivacom Art Hall në Sofje do të transmetojë live nga Parisi një nga ngjarjet kulturore më të shumëpritura në Evropë - hapja zyrtare e projektit të fundit të Christos "Paketimi i Harkut të Triumfit" . "Do të jetë si i gjallë, do të..

botuar më 21-09-18 6.05.PD

Parashikimi i motit për ditët e fundjavës

Ditën e shtunë do të ketë re, pasdite me reshje dhe bubullima. Do të jetë me erë, në Rrafshinën e Danubit dhe në Ultësirën e Trakisë së Epërme do të fryjë erë e fortë veriperëndimore dhe do të bëhet ftohtë. Temperaturat do të lëvizen nga 14 deri në..

botuar më 21-09-17 7.55.MD

Lokalet në Sofje janë hapur pas orës së mbrëmjes

Autoritetet shëndetësore dhe policia kryen inspektimin e radhës në kryeqytet për të përcaktuar nëse masat e reja anti-epidemike po respektohen dhe përsëri konstatuan shkelje. Kjo vjen në sfondin e protestave në të gjithë vendin të industrive të..

botuar më 21-09-17 7.20.MD