Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Certifikatë vaksinimi për klasat praktike mjekësore

Foto: arkiv

Udhëheqja e Universitetit Mjekësor - Plovdiv kërkon që studentët të kenë një certifikatë vaksinimi, një test negativ ose një dokument për një koronavirus të mbijetuar në mënyrë që të ndjekin mësimet praktike në mjekësi. Rektorja e universitetit, Prof. Mariana Murxheva, tha për BNR se urdhri është në përputhje me situatën epidemike në vend dhe praninë e studentëve në spitale. Urdhri ngjalli reagime të përziera.

Shoqata e Studentëve të Mjekësisë në Plovdiv mbështeti vendimin e udhëheqjes së universitetit, njoftoi BNR Plovdiv. Një pjesë tjetër e studentëve e shpallën masën antikushtetuese.


Më shumë nga rubrika

Bullgarët nga Bosilegradi do të jenë mes spektatorëve në një koncert gala në Sofje me rastin e 3 marsit

Shoqata e Bosilegradit "GLAS" feston njëmbëdhjetë vjet nga themelimi dhe shtatë vjet nga funksionimi i portalit "Glaspress" me një ekskursion njëditor në Sofje më 2 mars. Gjithsej 50 miq dhe partnerë të shoqatës, të cilët do të udhëtojnë në kryeqytetin..

botuar më 24-03-02 9.10.PD
Zarica Dinkova

“Shtëpia e Trëndafilit” do të prezantojë Luginën e Trëndafilave në Sofje

"Shtëpia e Trëndafilit", kushtuar Luginës së Trëndafilave të Bullgarisë, do të ndërtohet në Sofje. Në të do të prezantohet historia dhe pasuria e Luginës së Trëndafilave për turistët vendas dhe të huaj. “Ideja është që kjo të jetë një pikënisje për..

botuar më 24-03-02 5.25.PD

Qeveria miratoi ndryshimet në ligjin për të huajt, duke lehtësuar qëndrimin në vendin tonë

Qeveria në mbledhjen e sotme miratoi projektligjin për ndryshime në Ligjin për të Huajt në Bullgari. Qëllimi është lehtësimi i regjimit të qëndrimit në vendin tonë për qytetarët nga vendet e treta – specialistë të kualifikuar dhe punëtorë sezonalë...

botuar më 24-02-28 3.40.MD