Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Asnjë ndryshim në pozitat para provës së tretë për të formuar një kabinet

Foto: Georgi Nejkov, BNR

Pozicionet e partive të përfaqësuara në parlament mbeten të pandryshuara një ditë para dorëzimit të mandatit të tretë për të formuar një qeveri. Ivajllo Vëllçev nga “Ka një popull të tillë” (ITN) përsëriti se partia e tij nuk do të japë mbështetje pavarësisht se kush do ta marrë atë. Ai gjithashtu hodhi poshtë opsionin nëse “Ngrihu.BG! Ne po vijmë!” merr mandatin për t’ia dhënë ITN në mënyrë që të propozonte përsëri një kabinet. Hristo Ivanov nga “Bullgaria Demokratike” tha se koalicioni nuk do të votojë për një qeveri me mandat të BSP. Dhe udhëheqësja e së majtës, Kornelija Ninova, nuk pranoi t’i përgjigjet pyetjes se kë do të ftojë BSP për negociata nëse do të marrë mandatin.


Më shumë nga rubrika

Angell Dimitrov

Dialogu për historinë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut sërish dështoi

Takimi i 15 -të i Komisionit të Përbashkët të Ekspertëve për Çështjet Historike dhe Arsimore të Bullgarisë dhe Maqedonisë Veriore përfundoi pa rezultate. Këtë e ka bërë të ditur bashkëkryetari i saj nga pala bullgare Angell Dimitrov. “Kolegët..

botuar më 21-10-22 8.35.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Një front i ftohtë do të kalojë në vend të shtunën. Nga veriperëndimi vranësia do të shtohet. Pasdite do të ketë reshje shiu në zonat perëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 16 deri në 21 gradë, në Sofje deri në 17 gradë. Deri në..

botuar më 21-10-22 8.00.MD
Rumen Radev dhe Angela Merkel

Bullgaria kërkoi një plan operativ në rast presioni në kufijtë e jashtëm të BE-së

Në Bruksel, Presidenti Rumen Radev, i cili po merr pjesë në një takim dy ditor të Këshillit Evropian, diskutoi me kancelaren gjermane Angela Merkel veton bullgare mbi anëtarësimin në BE të Maqedonisë Veriore. Sipas tij, Merkel ka pranuar si kauzë..

rinovuar më 21-10-22 7.59.MD