Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shënojmë Ditën Ndërkombëtare të Solidaritetit Gazetaresk

Foto: arkiv

Në lidhje me Ditën Ndërkombëtare të Solidaritetit Gazetaresk – 8 shtatorin, në Lidhjen e Gazetarëve Bullgarë u prezantua libri i gazetarit Georgi Najdenov “Gazetaria – zëri i njerëzimit”. Autori është një gazetar shumëvjeçar në Agjencinë Telegrafike Bullgare dhe një korrespondent dhe i dërguar special në disa nga pikat më të nxehta në botë, zona të konflikteve ushtarake, fatkeqësive dhe krizave, përfshirë dhe Afganistanin. Në librin e vet Georgi Njdenov mbron tezën, se gazetaria luan një rol të rëndësishëm në jetën e njerëzve dhe është në gjendje të ndryshojë botën.


Më shumë nga rubrika

Nisi Festivali i dytë Ndërkombëtar i Filmit të Portretit

Për herë të dytë në Bullgari po zhvillohet Festivali Ndërkombëtar i Filmit të Portretit (International Portrait Film Festival). Deri më 27 nëntor adhuruesit e kinemasë në qytetet Sofja, Plovdiv, Veliko Tërnovo dhe Varna mund të shikojnë portrete..

botuar më 21-11-20 8.15.PD

UNESKO-ja dhe Bullgaria do të shënojnë përvjetorin e 300 të rilindësit bullgar Paisij Hilendarski

Me propozim të Bullgarisë përvjetori i 300-të i lindjes së rilindësit Pajisij Hilendarsi u përfshi në Listën e përvjetorëve të rëndësishme të UNESKO-së për periudhën 2022-2023. Lista u miratua në sesionin e fundit të 41-rë të Konferencës së..

botuar më 21-11-19 2.57.MD

Fillon edicioni i 35-të i Festivalit “Kinomania”

Sonte me filmin më të ri të Pedro Almondovar “Nënat paralele” (Madres paralelas) në Pallatin Kombëtar të Kulturës në Sofje hapet edicioni i 35-të i Festivalit “Kinomania”. Në kuadrin e forumit deri më 5 dhjetor do të projektohen 38 filma. Ndër..

botuar më 21-11-18 6.36.MD