Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Fundjava në Plovdiv” do të mbahet pavarësisht kufizimeve pandemike

Foto: arkiv

Edicioni i katërt i Festivalit “Fundjava në Plovdiv” bashkon përpjekjet e të punësuarve në degën turistike në zhvillimin e qytetit si një vend tërheqës për pushim dhe itinerare kulturore.

Nga 17 deri më 19 shtator qytetarët dhe miqtë e qytetit mund të përfshihen në tri veprimtaritë falës – “Qarkullimi në Plovdiv në fundjavë”, shfaqjen “Qytetërimi i keqkuptuar”  si dhe në një sërë shfaqjesh në kinema “Arena” në qendrën tregtare “Markovo Tepe”.

Sipas zëvendës kryebashkiakut për turizëm dhe kulturë Pllamen Panov, qëllimi i festivalit është të tërheqë më shumë turistë. Ai saktësoi se fjetjet e shtetasve bullgarë sivjet në qytet u shtuan me 29 për qind në krahasim me një vit më parë, por numri i turistëve të huaj u ul me 21 për qind.

“Nëse pandemia e koronavirusit ka një rol pozitiv, kjo është se rriti turizmin e brendshëm tek ne. Turizmi është një përjetim dhe ne, ciceronët do të përpiqemi të paraqesim fytyrat e ndryshme të Plovdivit” – tha Rumjana Titerjakova nga Asociacioni i Ciceronëve në Bullgari.

Përpilues: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Shijoni Bullgarinë për ta njohur dhe dashuruar!

Tek ne turizmi fshatar po merr një vrull rreth pandemisë dhe po ecën dorë për dorë me turnetë kulinarike ose të ashtuquajturat turne “gastro” në kombinim me turne dhe udhëtime të ngadalta. Çdo një zonë e veçantë ka ushqimet e veta tipike si dhe..

botuar më 21-10-18 7.15.PD

Shkëmbinjtë e Bellogradçikut – balona, verë, biçikleta, varka me dragonj dhe emocione të tjera

Gjatë kësaj vere një popullaritet të gjerë fituan fluturimet me ballon mbi shkëmbinjtë e Bellogradçikut , kurse stina aktive turistike përfundoi me festën tepër të veçantë me balona në fund të muajit shtator. Atëherë mbi 10 balona prej disa..

botuar më 21-10-17 3.15.MD

Mali Rrzhana – një vend për t'u dashuruar

E zhytur në përqafimin e malit pak të njohur Rrzhëna, Manastiri “Lindja e Hyjlindëses” pëshpërit një legjendë mesjetare e ruajtur edhe sot e kësaj dite. Dhe kisha e tij me shtatë altarët të shndërruara në shtatë paraklise kushtuar shtatë..

botuar më 21-10-05 7.15.PD