Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Varna do të jetë kryeqyteti i kinemasë artistike bullgare në vazhdim të shtatë ditëve

Foto: "Trëndafili i Artë"

Festivali i 39 -të i Kinemasë Artistike Bullgare “Trëndafilin e Artë” po mbahet në Varna. Nga 23 deri më 29 shtator do të shfaqet i gjithë prodhimi i kinemasë bullgare i krijuar pas shtatorit 2020, përfshirë 4 premiera. Programi i konkursit përbëhet nga 12 filma artistikë dhe 15 filma të shkurtër, dhe programi Horizontet e Hapura përfshin 6 tituj të tjerë.

Kryetari i jurisë është kineasti Prof. Ivo Draganov. Anëtarët janë aktorja Irmena Çiçikova, piktorja Pllamena Dimitrova-Raçeva, regjisori dhe producenti qipriot Diomides Nikita dhe drejtori i festivalit “Molodist” në Kiev Andrej Halpahçi.

Më shumë nga rubrika

Libri “Si u bëra prift” tregon për besimin në historitë personale të 33 priftërinjve ortodoksë

Misioni i klerikëve është t'i shërbejnë Zotit dhe besimtarëve. Dhe nga mundësitë e tyre për ta zbatuar këtë mision varet dhe formimi i bashkësisë kishtare rreth tempullit në të cilin i kryejnë këto funksione të veta. Në botën moderne, kur besimi..

botuar më 22-01-11 7.15.PD
Sytë e mjekëve në repartin Covid

Si duken sytë e mjekëve në repartin e Covid-it?

Duke u shëruar me sukses nga koronavirusi në Akademinë Mjekësore Ushtarake në Sofje, animatori me famë botërore Teodor Ushev nuk ndalon së pikturuari dhe së dërguari mesazhe në rrjetet sociale.  Teoja është animatori më i vlerësuar bullgar...

botuar më 22-01-10 1.05.MD
Ivan Vukadinov

Pas 47 vitesh një tablo bullgare do të prezantohet në Muzeun e Vatikanit

Ditën e Shën Jaon Pagëzorit dhe Pararendësit, 7 janar, Galeria e kryeqytetit “Rakursi” do të prezantojë tablonë e piktorit Ivan Vukadinov “ Në kujtim të heronjve”. Arsyeja është ripërtëritja e interesit të Muzeut të Vatikanit për blerjen e pikturës “Në..

botuar më 22-01-07 9.40.PD
Подкасти от БНР