Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pallati i mbretëreshës rumune Maria në Ballçik është tërheqës edhe në pandemi

Pallati në Ballçik
Foto: Ivan Rusllanov

190 mijë persona kanë vizituar “Pallatin” në qytetin Ballçik të Detit të Zi që nga fillimi i vitit 2021, raporton bgtourism.bg. Nga dje deri në fund të marsit 2022 në “Pallat” mund të shihet një ekspozitë interesante e lëvizshme e Muzeut Historik në Pomorie "Zogjtë - lajmëtarë qiellorë apo çfarë?". Ndër eksponatet më të vlefshme është një zog i vogël me një sqep masiv nga mijëvjeçari i 5-të para Krishtit.

Kompleksi arkitekturor dhe parku "Pallati" në Balchik është ndërtuar si rezidencë e mbretëreshës rumune Maria (1875-1938). Ajo e quan atë me emrin turk "Tenha Yuva", që do të thotë "Foleja e vetmuar". Sot njihet më shumë si "Foleja e heshtur".

Mbretëresha e vizitoi qytetin për herë të parë në vitin 1921 në shoqërinë e djalit të saj Princit Nikolla dhe u mahnit aq shumë nga bukuria e gjirit sa që në vitin 1924 filloi ndërtimi i rezidencës së saj.

Më shumë nga rubrika

Vezë të mëdha dekoruan pjesën qendrore të Plovdivit

Histori të bukura të Pashkëve shkëlqejnë mbi vezë të mëdha, të cilat këtë vit dekoruan zonën e gjelbëruar para Bashkisë së Plovdivit. Me shumë talent dhe frymëzim, modelet me përmasa nga 70 cm deri në 1.20 m janë pikturuar nga maturantët e Shkollës..

botuar më 22-04-21 10.47.PD

Pritet një sezon më i mirë turistik veror

Mbi 1.5 milionë të huaj më shumë pritet të vizitojnë Bullgarinë në vitin 2022, krahasuar me vitin 2021, tha për BNR Rumen Draganov nga Instituti për Analiza dhe Vlerësim në Turizëm. "Ka rreth 100% plus" të udhëtimeve të bullgarëve jashtë vendit. Ai..

botuar më 22-04-14 11.18.PD

Ishulli Shën Anastasija dhe Çengene Skele hapin sezonin në prag të Pashkëve

Shëtitjet detare deri në ishullin e bukur Shën Anastasija dhe deri në Kompleksin Kulturor Historik Çengene Skele në afërsi të qytetit Burgas do të organizohen prapë ditët në vijim, njofton Bgtourism.bg. Ishulli, i cili do të mirëpresë turistët e..

botuar më 22-04-14 7.15.PD