Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pallati i mbretëreshës rumune Maria në Ballçik është tërheqës edhe në pandemi

Pallati në Ballçik
Foto: Ivan Rusllanov

190 mijë persona kanë vizituar “Pallatin” në qytetin Ballçik të Detit të Zi që nga fillimi i vitit 2021, raporton bgtourism.bg. Nga dje deri në fund të marsit 2022 në “Pallat” mund të shihet një ekspozitë interesante e lëvizshme e Muzeut Historik në Pomorie "Zogjtë - lajmëtarë qiellorë apo çfarë?". Ndër eksponatet më të vlefshme është një zog i vogël me një sqep masiv nga mijëvjeçari i 5-të para Krishtit.

Kompleksi arkitekturor dhe parku "Pallati" në Balchik është ndërtuar si rezidencë e mbretëreshës rumune Maria (1875-1938). Ajo e quan atë me emrin turk "Tenha Yuva", që do të thotë "Foleja e vetmuar". Sot njihet më shumë si "Foleja e heshtur".

Mbretëresha e vizitoi qytetin për herë të parë në vitin 1921 në shoqërinë e djalit të saj Princit Nikolla dhe u mahnit aq shumë nga bukuria e gjirit sa që në vitin 1924 filloi ndërtimi i rezidencës së saj.

Më shumë nga rubrika

Parku natyror “Persina”, ku zotërinjtë janë zogjtë

Një arkipelag jashtëzakonisht i bukur shtrihet në mesë të ujërave të vrullshëm të lumit Danub, midis qyteteve Nikopoll dhe Belene. Ndër këto copa toke lundruese spikat Persin – ishulli më i madh bullgar dhe i katërti për nga madhësia përgjatë..

botuar më 22-04-01 7.05.PD
Kulla e Sahatit në Botevgrad

Një udhëtim nga "qytetarja e parë" e Botevgradit deri në manastirin më të vjetër të krahinës

Gjatë vitit 1865  guvernatori i vilajetit osman të Danubit e shpall fshatin Samunxhievo qytet dhe i vë emrin e Sulltanit Orhan. Fillon ndërtimi i shpejt i qytetit të ri, i cili lulëzon në rrugën nga Sofja për në Vidin. Nga Orhanieja e dikurshme,..

botuar më 22-03-31 7.15.PD

Presidenti Rumen Radev theksoi nevojën e zhvillimit të një strategjie për turizmin

Në takimin me kryesinë e Bordit Kombëtar të Turizmit, Presidenti Rumen Radev theksoi nevojën për një strategji kombëtare afatgjatë për zhvillimin e industrisë turistike. Ai bëri thirrje për masa urgjente për të kompensuar uljen e pritshme të turistëve..

botuar më 22-03-29 7.51.MD