Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rumen Radev dhe Andrzej Duda: BE-ja mund të përballet me krizën e migracionit nëse është e bashkuar

Andrzej Duda dhe Rumen Radev
Foto: BGNES

Bashkimi Evropian mund të përballet me krizën e migracionit vetëm nëse është i bashkuar dhe solidar. I tillë ishte qëndrimi i përbashkët i presidentëve të Bullgarisë dhe Polonisë, Rumen Radev dhe Andrzej Duda, të cilët zhvilluan sot një bisedë telefonike me iniciativën e kreut të shtetit polak.Mjedisi i sigurisë në rajonet fqinje të Bashkimit Evropian, si dhe presionin e migrantëve përgjatë kufijve të jashtëm evropiane në Evropën Lindore, ishin në fokus të bisedës.

Të dy presidentët ranë dakord se mbrojtja e kufijve të jashtëm të Evropës në afat të gjatë kërkon gatishmërinë e BE-së për t'iu përgjigjur në kohën e duhur emergjencave, për të parandaluar shkeljet e sigurisë dhe krizat humanitare.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 17 prillin

Paraditen e së martës do të ketë mjegull afatshkurtër vende-vende në ultësira dhe pranë pellgjeve ujore. Temperaturat minimale do të lëvizin nga 10 deri në 14 gradë, në kryeqytet - rreth 10 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Nga perëndimi do..

botuar më 22-05-16 8.30.MD
Mark Rutte dhe Kirill Petkov

Bullgaria dhe Niderlanda do të krijojnë një fond të përbashkët për investime në bujqësi

Bullgaria dhe Niderlanda do të punojnë për të krijuar një fond të përbashkët për investime në teknologjitë e reja në bujqësi, i cili mund të jetë funksional deri në shtator. Këtë e bëri të ditur në një konferencë për shtypin Kryeministri Kirill..

botuar më 22-05-16 7.47.MD
Takimi

Gjermania mbështet Bullgarinë në derogimin e importit të naftës

Gjatë vizitës në Gjermani, Presidenti Rumen Radev u takua në Berlin me homologun e tij Frank-Walter Steinmeier, si dhe me Kancelarin gjerman Olaf Scholz. “Ne kemi mbështetje të plotë nga ana e Gjermanisë për derogimin për importin e naftës”, tha..

botuar më 22-05-16 7.05.MD