Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

I ftojmë Krishtlindjet në jetën tonë të përditshme

Foto: BGNES

Një yll prej 80 centimetrash shkëlqeu në majë të Pemës së Krishtlindjes në qendër të Sofjes. Pema halore është e gjallë dhe e lartë 13 metra dhe e zbukurojnë mbi 10 000 drita, flokë bore dhe topa. Dy drerë të mëdhenj të ndezur kanë "gjetur strehë" nën Pemën e Krishtlindjes për kënaqësinë e fëmijëve që kalojnë. Fillimi simbolik i euforisë festive u vendos me një fishekzjarre madhështore më 1 dhjetor në prani të medalisteve të arta olimpike nga Ansambli Bullgar i Gjimnastikës Ritmike.

I gjithë parku përballë Pallatit Kombëtar të Kulturës /NDK/ në qendër të kryeqytetit tonë është i dekoruar bukur. Nga data 9 deri më 23 dhjetor aty do të vendoset një Qytezë e Krishtlindjeve, e cila do t'u ofrojë banorëve dhe mysafirëve të qytetit një pazar festiv në natyrë dhe një program kulturor.

Tradicionalisht, në ditën e parë të dhjetorit, shumë qytete bullgare ndezën dekorimet e tyre festive.

Pema e Krishtlindjes në Plovdiv është bërë nga një fabrikë në qytetin e afërt Rakovski, i cili është i vetmi prodhues i Pemëve të Krishtlindjeve në Ballkan. Drita të shumta vezullojnë mbi 4000 degëza jeshile në pemën e lartë 13 metra. Një kënd i veçantë, i bërë nga maturantët e Shkollës së Mesme Kombëtare për Artet Skenike në Plovdiv, fton banorët e qytetit dhe mysafirët e tij të bëjnë fotografi si kujtim midis dekorimeve festive dhe Plakut të Vitit të Ri, njoftoi BNR-Plovdiv.


Dhjetori është muaji më magjik për fëmijët që e presin me padurim plakun e mirë dhe janë gati ta befasojnë me bukuritë e bëra prej tyre. Në qytetin Bllagoevgrad, për shembull, më 6 dhjetor, punëtoria e Elfëve hapi dyert e saj, ku fëmijët mund të bëjnë kartolina dhe dekorime për Krishtlindjet. Iniciativa është e Bibliotekës Rajonale “Dimitër Talev” dhe është pjesë e programit festiv të Bashkisë së Bllagoevgradit.

Pema e Krishtlindjes u ndez edhe në qytetin Sredec me koncertin "Yjet e Krishtlindjeve" dhe me pjesëmarrjen e shumë fëmijëve nga kopshtet e rajonit. U vu fillimi i një konkursi për dekorimet më të bukura të Krishtlindjeve. Për ngritjen e humorit kontribuoi edhe Pazari i Shën Nikollës me ushqime tradicionale dhe surpriza të tjera për tryezën tonë festive, ndërsa më 23 dhjetor kolendarët e vegjël nga kopshtet e Bashkisë së Sredecit do të bëjnë urimin e tyre për shëndet dhe pjellori vitin e ardhshëm, njoftoi BNR-Burgas.

Buzë detit filloi edicioni i 15-të i konkursit “Le të dekorojmë Burgasin”. Dhjetori është koha për të ftuar frymën festive, thonë organizatorët. "Le ta ndriçojmë Burgasin me dritë dhe shpresë!" është motoja e konkursit, i cili inkurajon kreativitetin dhe iniciativën personale të qytetarëve të Burgasit.

Të frymëzuar nga Krishtlindjet, secili prej nesh mund të bëjë një magji, duke dhuruar një libër. Për të dytin vit radhazi Rrjeti Kombëtar për Fëmijët zhvillon fushatën “Një fëmijë po pret magji! Bëhuni një magjistar - jepini atij një libër. Fushata u është drejtuar fëmijëve që jetojnë në varfëri, të mbijetuarve të dhunës, fëmijëve nga familjet kujdestare ose atyre që për arsye të tjera nuk jetojnë me prindërit e tyre.

Ka shumë fëmijë që ëndërrojnë të marrin një libër, por kjo nuk ndodh kurrë. Çdo fëmijë i pestë në Bullgari nuk ka libra të përshtatshëm për moshën e tij, tha për BNR-Varna Maria Brestniçka nga Rrjeti Kombëtar për Fëmijët. Me ndihmën e organizatave civile ata kanë mbledhur urimet e fëmijëve nga i gjithë vendi. Deri më tani, dhuruesit magjistarë kanë përmbushur dëshirat e mbi 900 fëmijëve, por vazhdimisht vijnë të reja, të cilat publikohen menjëherë në platformën e fushatës Qëllimi i madh është që natën e Krishtlindjes të kemi sa më shumë fëmijë të lumtur.

Përpiloi: Elena Karkallanova

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Foto: BGNES, BNR-Plovdiv, BNR-Burgas, BNR-Varna, stolica.bg, Biblioteka Regjionale “Dimitër Talev” – Bllagoevfrad, napravimagia.org

Më shumë nga rubrika

“Pandemia në vijë të parë” – çfarë nuk treguan mediat

Cilat janë betejat personale dhe profesionale të punëtorëve të vijës së parë në sfera të ndryshme sociale në një situatë pandemie? Cilat janë problemet, çfarë është solidariteti dhe a ka ai tokë në Bullgari? Përgjigjet e këtyre pyetjeve i..

botuar më 22-01-15 2.15.MD

Eurostat: Bullgaria ka shkallën më të lartë të vdekshmërisë në BE në nëntor 2021

Numri i vdekjeve në Bullgari në nëntor është pothuajse dy herë më i lartë nga ai para pandemisë. Këtë e ka bërë të ditur agjencia evropiane e statistikave Eurostat, cituar nga “Dnevnik”. Eurostat publikoi të dhëna për vdekshmërinë e lartë, sipas të..

botuar më 22-01-14 6.07.MD

Plazhi i Varnës strehoi sërish të ardhurit me pupla nga Veriu

Këto ditë banorët e Varnës përfituan nga moti jashtëzakonisht me diell dhe i ngrohtë për të shkuar në plazh. Por jo për t'u dhënë pas banjave detare, por për të shijuar një atraksion tradicional lokal - qindra mjellma të bardha si..

botuar më 22-01-14 7.15.PD
Подкасти от БНР
/radiobulgaria/history/list ۚRrM5x 0 ]v.p]v.]v.]v.Xv.]v.Традиции-size:1ڟ[foot]v.]v.8^v.p]v.^v./radiobulgaria/traditions/listqSQ.,ժgBP_Lли^v.^v.8_v.8^v.^v./var/www/html/bnr/app/Modules/News/View/Details/partials/gallery_inner.html п\Μeܽ)елP_v.8_v._v.^v._v.35d367308d7b41296ddb6bfd159a4c618dee3112квૐ_"