Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Big Bendi i BNR-së dhe Orlin Pavllov në një aventurë emocionuese Krishtlindjesh

Orlin Pavllov me Big Bend-in e BNR-së
Foto: facebook/BIgBandBNR

Koncerti i Krishtlindjeve i Big Bend-it të Radios Kombëtare Bullgare këtë vit është më 17 dhjetor në sallën “Bëllgara” në kryeqytet. Solist është Orlin Pavllov, të cilin e njohim si vokali i grupit “Kaffe” në fillim të karrierës së tij, e më vonë - si këngëtar me një karrierë solo dhe projekte të shumta të suksesshme. Ndër partnerët e tij skenik janë pianisti xhaz Zhivko Petrov dhe trioja e tij JP3, “Bras Asociacija” dhe Filarmonia e Sofjes nën drejtimin e Angell Zaberski – bir dhe shumë të tjerë.

Në vitin 2019 Orlin Pavllov u bë pjesë e ansamblit artistik të muzikalit “Të mjerët”, në premierën e shumëpritur të Operës dhe Baletit të Sofjes, në rolin e Zhaverit. Ai realizon dhe një karrierë e suksesshme prej aktori – me disa role në kinemanë bullgare.

Në koncertin me Big Bend-in e BNR-së Orlin Pavllov do të interpretojë këngë të përhershme nga vitet 50-të, 60- të dhe 70-të të shekullit të kaluar, disa prej hiteve të tij dhe këngë të njohura të Krishtlindjeve. Aranzhimet janë vepër e Vasil Spasov - (kompozitor, pianist) dhe Antoni Donçev - dirigjent i Big Bend-it të Radios Kombëtare Bullgare. Në fondin e BNR-së ka një regjistrim të një prej standardeve më të preferuara të xhazit “Love” (L-O-V-E), bërë gati dy dekada më parë. Autori i muzikës është Bert Kaempfert (i lindur Berthold Heinrich Kämpfert), teksti është nga Milton Gabler. Kënga u regjistrua për herë të parë në vitin 1965 nga Nat King Cole dhe i dha titullin një prej albumeve të tij solo. Dëgjojeni të aranzhuar nga Ljubomir Denev, interpretuar nga Orlin Pavlov dhe Big Bend-i i Radios Kombëtare Bullgare, dirigjent Janko Milladinov.

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Ljubo Kirov me një koncert mbresëlënës në Londër

Pak ditë më parë (më 22 maj) Ljubo Kirov dha një koncert në sallën e famshme Troxy në Londër. “Ljubo bëri një shfaqje muzikore të nivelit botëror. Për më shumë se dy orë publiku këndoi me të këngët e albumit të tij të ri “Më puth” , si dhe hitet..

botuar më 22-05-26 1.14.MD

Festojmë 130 vjet nga krijimi i himnit "Ec, o popull i rilindur”

Dita e Vëllezërve të Shenjtë Kirill dhe Metodij, dita e alfabetit, arsimit dhe kulturës bullgare dhe e letërsisë sllave 24 maj, nuk është vetëm një festë zyrtare për vendin tonë. Kjo është ndoshta festa më e dashur dhe me siguri festa që..

rinovuar më 22-05-24 12.34.MD

Tradita dhe moderniteti në programin "Javët Muzikore të Sofjes - 2022"

“ Festivali i margaritarëve klasikë, zbulimeve muzikore, traditës dhe rinisë… Mbi njëqind evente me pjesëmarrës nga 17 vende në gjashtë “Javë Muzikore të Sofjes” . Bëhet fjalë për forumin më të vjetër muzikor të Sofjes. Edicioni i tij i pesëdhjetë..

botuar më 22-05-23 1.16.MD