Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Masa më të rrepta për ata që hyjnë në Bullgari nga vendet në “zonën e kuqe”

Angell Kunçev
Foto: BGNES

Kryeinspektori Shtetëror Shëndetësor AngelL Kunçev tha se vazhdo monitorimin aktiv të situatës epidemike në vend, duke përfshirë edhe përhapjen e variantit Omikron. Ai theksoi se është i gatshëm të propozojë një përditësim të masave anti-epidemike nëse është e nevojshme.

Aktualisht nuk parashikohen kufizime shtesë, me përjashtim të rritjes së kontrollit mbi qytetarët që hyjnë në vend, tha Kunçev. Për ata që mbërrijnë nga vendet e “zonës së kuqe”, përveç certifikatës së vaksinimit apo sëmundjes, do të kërkohet edhe rezultati negativ i testit PCR të kryer deri në 72 orë para hyrjes në Bullgari, në të kundërt do t’i nënshtrohen karantinës 10-ditore.


Më shumë nga rubrika

Një ekspozitë tregon për bullgarët në Ballkanin Perëndimor në shekujt XIX-XXI

Ekspozita “Bullgarët në Ballkanin Perëndimor në shekujt XIX-XXI” hapet sot, 1 mars në orën 15:30 në galerinë “Qershia e vjetër” në fshatin Razhdavica të rrethit të Kjustendilit. Fokusi është në të kaluarën dhe të tashmen e bullgarëve, të cilët..

botuar më 24-03-01 5.05.PD

Parashikimi i motit për 1 marsin 2024

Të premten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 5 dhe 10°. në Sofje 6°. Në shumë rajone të Bullgarisë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, në malet mbi 1800 metra borë. Në shumicën e zonave reshjet do të jenë të..

botuar më 24-02-29 7.30.MD

Presioni i emigrantëve në kufirin bullgaro-turk është nën kontroll

Një rënie prej afro 80% e numrit të shtetasve që kanë bërë provë të kalojnë ilegalisht kufirin bullgaro-turk është regjistruar këtë vit krahasuar me vitin e kaluar. Kjo u bë e qartë gjatë vizitës në Bullgari të Hans Leijtens, drejtor ekzekutiv i..

botuar më 24-02-29 4.46.MD