Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

36 për qind e bullgarëve janë kundër vaksinave për Covid-19, 33 për qind janë “për”

Foto: arkiv

36 për qind e bullgarëve janë kundër vaksinave kundër koronavirusit dhe 33 për qind i mbështesin ato. Kjo u bë e ditur nga Instituti i Filozofisë dhe Sociologjisë në Akademinë Bullgare të Shkencave, duke iu referuar rezultateve të një sondazhi përfaqësues kombëtar të kryer në mesin e vitit 2021 me më shumë se 1150 qytetarë të rritur.

44 për qind e bullgarëve preferojnë sëmundjen si një opsion për fitimin e imunitetit kundër Covid-19 dhe 22 për qind preferojnë vaksinimin.

Kërkesa për të mbajtur maska ​​në rrethana të tilla mbështetet nga tre të katërtat e bullgarëve, dhe mbyllja e bizneseve dhe vendeve të punës - nga 56 për qind e popullsisë.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë do të mbajë mot i vranët. Në shumë vende në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, më të konsiderueshme në rajonet jugperëndimore dhe në malin Rodope. Vranësirat do të fillojnë të shpërndahen në mbrëmje nga..

botuar më 24-03-01 7.25.MD
Rumen Radev

Presidenti: Nuk mund të marrim vendime që përshkallëzojnë konfliktin në Ukrainë

Kreu i shtetit bullgar Rumen Radev mori pjesë në edicionin e tretë të forumit diplomatik në Antalia me ftesë të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Tema e ngjarjes ndërkombëtare është promovimi i diplomacisë si mjet për tejkalimin e..

botuar më 24-03-01 5.28.MD
Kornelija Ninova

Skandal në parlament për emigrantët e kthyer nga Gjermania në Bullgari

Grindje të ashpra në sallën plenare shkaktuan informacionet e paraqitura nga BSP për 23 emigrantë të cilët u kthyen me çarter nga Mëniku në Sofje më 8 shkurt të këtij viti.Sipas socialistëve, gjashtë nga të riatdhesuarit ishin "të dënuar me ligj,..

botuar më 24-03-01 3.37.MD