Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vala e Omikronit po depërton në vend së bashku me virusin e gripit AH3N2

Foto: arkiv

Mund të thuhet se varianti i koronavirusit “Omikron” dominon në vend. 40 për qind është kuota e mostrave me “Omikron”, njoftoi para bTV Drejtoresha e Qendrës së Sëmundjeve Infektive dhe Parazitare Prof. Iva Hristova.

“Ky variant i virusit po përhapet duke shtuar rajone të reja. Të infektuarit janë njerëz që nuk kanë udhëtuar”, shpjegoi Prof. Hristova.

“Po ngrihet një valë e madhe e infeksionit piku i së cilës ndoshta do të jetë deri në fund të janarit. Kemi edhe 4 raste të reja të virusit të provuar të gripit AH3N2.Shumë pak mostra dërgohen për gripin sepse të gjithë po e kontrollojnë koronavirusin. Megjithatë, edhe këto pak mostra tregojnë se gripi depërtoi në vendin tonë dhe po përhapet”, shpjegoi Hristova.


Më shumë nga rubrika

Këtë fundjavë Plovdvi do të jetë mikpritës i Festivalit të artit rrugor 6Fest

Këtë fundjavë – më 21 dhe 22 maj, në Plovdiv do të zhvillohet programi kryesor i Festivalit të Arteve Rrugore 6Fest. Edicioni i dhjetë jubilar është pjesë e programit të Plovdivit - Kryeqyteti Evropian i Kulturës. Të shtunën, më 21 maj ,..

botuar më 22-05-21 6.50.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri në 13 gradë, në kryeqytet do të jetë 10 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Do të fryjë erë e lehtë nga veriperëndimi. Temperaturat maksimale do të rriten dhe do të lëvizin ndërmjet 28..

botuar më 22-05-20 8.25.MD
Kryeministri Kirill Petkov

Kryeministri i bëri thirrje Presidentit për të thirrur Këshillin Konsultativ të Sigurisë Kombëtare për Maqedoninë e Veriut

Kryeministri Kirill Petkov i bëri thirrje Presidentit Rumen Radev që të thërrasë Këshillin e Sigurisë Kombëtare për gjendjen e negociatave ndërmjet Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut. Ai theksoi se qeveria e tij nuk do të ndërmarrë veprime nën..

botuar më 22-05-20 7.56.MD