Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Jo 6, por 5 do të jenë zonat për nga zënia e shtretërve të terapisë intensive

Foto: arkiv

Bullgaria do të ndahet në 5 zona, jo në 6, siç parashikohej fillimisht në Planin e ri Operativ Kombëtar për trajtimin e pandemisë Covid-19. Në secilën prej zonave do të ketë krahina të mëdha me spitale universitare dhe nuk do të ketë shterim të shpejtë të shtretërve. Këto do të jenë Sofja, Plovdiv, Pleven, Stara Zagora dhe Varna. Propozimi për këtë u bë nga matematikani Nikollaj Vitanov dhe u konfirmua nga kryeinspektori shtetëror shëndetësor Angell Kunçev. Aktualisht është duke u zhvilluar një program për përditësimin e informacionit mbi shtretërit e zënë në kohë reale. Kunçev tha se heqja e certifikatës së gjelbër për praninë e antitrupave ende nuk po diskutohet, pasi shumë njerëz mbështeten në to.

Omikron aktualisht ka shkallë të lartë të shpërndarjes, por me nivele shumë të ulëta të mbushjes së shtretërve intensivë, tha kryeministri Kirill Petkov para mbledhjes së sotme të Këshillit të Ministrave.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria drejton para nga programet evropiane për refugjatët nga Ukraina

Fondet e lira nga programet operative evropiane drejtohen me vendim të qeverisë për të plotësuar nevojat e atyre që ikin nga lufta në Ukrainë dhe vendosen në Bullgari. 60 milionë leva (rreth 30 milionë euro) nga programi “Qeverisja e Mirë” përdoren..

botuar më 22-05-18 5.24.MD
Illhan Kjuçuk

Gjuhë urrejtjeje në Parlamentin bullgar, sinjalizoi eurodeputeti bullgar Illhan Kjuçuk

Eurodeputeti bullgar nga “Rinovo Evropën” Illhan Kjuçuk i dërgoi një letër zëvendëspresidentes së Komisionit Evropian për transparencën dhe vlerat Vera Jourová dhe komisionerit të drejtësisë të BE-së Didier Reynders duke i informuar ata për një..

botuar më 22-05-18 4.39.MD

Instituti i Menaxhimit i Bazelit do të na ndihmojë ta luftojmë korrupsionin

Për shkak të mosfunksionimit të Prokurorisë, qeveria nënshkroi sot një memorandum bashkëpunimi me Institutin e Bazelit për Qeverisje të Mirë. Organizata e autoritetshme zvicerane është e pavarur dhe e specializuar në luftën kundër korrupsionit dhe..

botuar më 22-05-18 3.02.MD