Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Jo 6, por 5 do të jenë zonat për nga zënia e shtretërve të terapisë intensive

Foto: arkiv

Bullgaria do të ndahet në 5 zona, jo në 6, siç parashikohej fillimisht në Planin e ri Operativ Kombëtar për trajtimin e pandemisë Covid-19. Në secilën prej zonave do të ketë krahina të mëdha me spitale universitare dhe nuk do të ketë shterim të shpejtë të shtretërve. Këto do të jenë Sofja, Plovdiv, Pleven, Stara Zagora dhe Varna. Propozimi për këtë u bë nga matematikani Nikollaj Vitanov dhe u konfirmua nga kryeinspektori shtetëror shëndetësor Angell Kunçev. Aktualisht është duke u zhvilluar një program për përditësimin e informacionit mbi shtretërit e zënë në kohë reale. Kunçev tha se heqja e certifikatës së gjelbër për praninë e antitrupave ende nuk po diskutohet, pasi shumë njerëz mbështeten në to.

Omikron aktualisht ka shkallë të lartë të shpërndarjes, por me nivele shumë të ulëta të mbushjes së shtretërve intensivë, tha kryeministri Kirill Petkov para mbledhjes së sotme të Këshillit të Ministrave.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë do të mbajë mot i vranët. Në shumë vende në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, më të konsiderueshme në rajonet jugperëndimore dhe në malin Rodope. Vranësirat do të fillojnë të shpërndahen në mbrëmje nga..

botuar më 24-03-01 7.25.MD
Rumen Radev

Presidenti: Nuk mund të marrim vendime që përshkallëzojnë konfliktin në Ukrainë

Kreu i shtetit bullgar Rumen Radev mori pjesë në edicionin e tretë të forumit diplomatik në Antalia me ftesë të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Tema e ngjarjes ndërkombëtare është promovimi i diplomacisë si mjet për tejkalimin e..

botuar më 24-03-01 5.28.MD
Kornelija Ninova

Skandal në parlament për emigrantët e kthyer nga Gjermania në Bullgari

Grindje të ashpra në sallën plenare shkaktuan informacionet e paraqitura nga BSP për 23 emigrantë të cilët u kthyen me çarter nga Mëniku në Sofje më 8 shkurt të këtij viti.Sipas socialistëve, gjashtë nga të riatdhesuarit ishin "të dënuar me ligj,..

botuar më 24-03-01 3.37.MD