Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Aeroplanë spanjollë “Eurofighter” do të mbrojnë hapësirën ajrore bullgare

Aeroplan “Eurofighter”
Foto: EPA/BGNES

Bullgaria po punon për tre skenarë të mundshëm në rast konflikti midis Rusisë dhe Ukrainës, tha Ministri i Mbrojtjes Stefan Janev për Nova News TV.“Për momentin, nëse dhe çfarë vendimi pritet, do të jetë e qartë në javët e ardhshme. Një takim i ministrave të mbrojtjes është i planifikuar për në shkurt në kalendarin e NATO-s. Deri atëherë duhet të kemi një qëndrim kombëtar, të cilin duhet ta mbroj në takim”, shpjegoi ministri.

Me kërkesë të NATO-s, Spanja në shkurt do të dërgojë në Bullgari 6 avionë “Eurofighter” me një ekip prej 100 ushtarësh, tha Ministrja spanjolle e Mbrojtjes Margarita Robles. “Ky është një mision që mbron hapësirën ajrore aleate përballë pranisë së vazhdueshme të avionëve rusë”, tha Robles.


Më shumë nga rubrika

Princi Faisal bin Farhan al-Saud dhe Teodora Gençovska

Bullgaria dëshiron të thellojë bashkëpunimin me Arabinë Saudite

Arabia Saudite është një nga partnerët më të rëndësishëm të Bullgarisë në Lindjen e Mesme, tha Ministrja e Jashtme bullgare Teodora Gençovska pas një takimi në Sofje me Ministrin e Jashtëm të mbretërisë, Princin Faisal bin Farhan al-Saud, i cili..

botuar më 22-05-26 2.26.MD

Bullgaria dhe Greqia certifikuan lidhjen e re dypalëshe të gazit

Rregullatorët bullgarë dhe grekë të energjisë certifikuan ndërlidhjen e gazit të kompanisë IGB. Shfrytëzimi komercial i interkonjektorit do të fillojë pas datës 1 korrik 2022. Objekti ka një rëndësi strategjike dhe lejon lidhjen e sistemeve të..

botuar më 22-05-26 1.02.MD

6 veta vdiqën me Covid të konfirmuar në 24 orët e fundit

316 janë rastet e reja me Covid në vend për 24 orët e fundit ose 216 më shumë se një ditë më parë. Më shumë se 2/3 e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 4.56 për qind e 6917 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit..

botuar më 22-05-26 9.27.PD