Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria është një shtet sovran dhe i merr vetë vendimet se si të organizojë mbrojtjen e saj

Foto: BGNES

Me rastin e këmbënguljes së Rusisë për tërheqjen e trupave të NATO-s nga Bullgaria dhe Rumania, Kryeministri Kirill Petkov bëri një deklaratë zyrtare në Kuvendin Popullor. Sipas Petkovit, si shtet anëtar i NATO-s, Bullgaria vendos vetë se çfarë politike të ndjekë. Kryeministri vuri në dukje se Traktati i Uashingtonit nuk parashikon një kategori të dytë të shteteve anëtare për të cilat mbrojtja kolektive duhet të zbatohet në mënyrë selektive dhe i bëri thirrje Federatës Ruse të mbetet e angazhuar në një dialog konstruktiv për uljen e tensioneve dhe zbatimin me përpikëri të angazhimeve ligjore ndërkombëtare.

Seanca dëgjimore e Kryeministrit në Kuvend ishte kërkuar si garanci në fushën e sigurisë nga opozita GERB - SDS, sipas së cilës kërkesa e Rusisë për tërheqjen e trupave të NATO-s nga Bullgaria dhe Rumania përbën rrezik për sigurinë e vendit. Nga tribuna e Parlamentit, nënkryetari i GERB-it, Daniell Mitov, kërkoi që Presidenti të thërrasë Këshillin Konsultativ për Sigurinë Kombëtare për këtë temë.

Partnerët e koalicionit nga “Bullgaria Demokratike” e cilësuan reagimin e Kryeministrit si me kohë dhe pro anëtarësimit të Bullgarisë në NATO.

Partia “Vëzrazhdane” bëri thirrje që të mos lejohen ndërhyrje të huaja në politikën e vendit dhe dënoi vendosjen e bazave amerikane në territorin bullgar.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 20 majin

Të premten temperaturat minimale do të jenë nga 6 deri në 9°, në kryeqytet - 6°. Gjatë ditës do të mbajë mot me diell me vranësira të shpërndara. Do të jetë pothuajse e qetë. Temperaturat maksimale do të arrijnë 23° – 29°. Në Sofje – deri në 23°...

botuar më 22-05-19 8.30.MD

Parlamenti Evropian bëri thirrje për pajtim midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Parlamenti Evropian miratoi dy raporte që i bëjnë thirrje Këshillit të BE-së të fillojë bisedimet e pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë pa vonesë, veçanërisht në kontekstin e pushtimit rus të Ukrainës. Raporti për Maqedoninë e Veriut vë..

rinovuar më 22-05-19 7.56.MD
Aleksandër Nikollov

Ngrohja dhe uji i ngrohtë mund të shtrenjtohen me disa dhjetëra për qind nga korriku

Ministri i Energjisë Aleksandër Nikollov pranoi se ngrohja dhe uji i ngrohtë mund të shtrenjtohen me disa dhjetëra për qind nga korriku. Para Komisionit Parlamentar të Energjetikës, ai tha se do të merret një vendim përfundimtar i rregullatorit, si..

botuar më 22-05-19 7.47.MD