Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kirill Petkov u takua me ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së

Foto: BGNES

Kryeministri Kirill Petkov u takua me ambasadorët e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian. Biseda ishte me iniciativën e Ambasadores së Francës në Bullgari Florence Robin, vendi i së cilës mban presidencën e BE-së. Këtë e njoftoi shërbimi për shtyp i qeverisë. Ndër temat e diskutuara ishin lufta kundër korrupsionit dhe reforma në sistemin gjyqësor bullgar, si dhe tensioni rreth Ukrainës. Kryeministri bullgar theksoi se përpjekjet diplomatike për uljen e tensionit duhet të vazhdojnë, por ka gatishmëri gjithashtu edhe në rast skenari të pafavorshëm.

Petkov i informoi diplomatët edhe për zhvillimet e reja në marrëdhëniet mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut dhe i njohu ata me rezultatet e bisedimeve, duke thënë se shpreson në mbështetjen e familjes evropiane.

Ky ishte takimi i parë i kryeministrit me ambasadorët evropianë dhe synimet janë që këto bisedime të zhvillohen rregullisht, bën të ditur shërbimi për shtyp i qeverisë.


Më shumë nga rubrika

Këtë fundjavë Plovdvi do të jetë mikpritës i Festivalit të artit rrugor 6Fest

Këtë fundjavë – më 21 dhe 22 maj, në Plovdiv do të zhvillohet programi kryesor i Festivalit të Arteve Rrugore 6Fest. Edicioni i dhjetë jubilar është pjesë e programit të Plovdivit - Kryeqyteti Evropian i Kulturës. Të shtunën, më 21 maj ,..

botuar më 22-05-21 6.50.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri në 13 gradë, në kryeqytet do të jetë 10 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Do të fryjë erë e lehtë nga veriperëndimi. Temperaturat maksimale do të rriten dhe do të lëvizin ndërmjet 28..

botuar më 22-05-20 8.25.MD
Kryeministri Kirill Petkov

Kryeministri i bëri thirrje Presidentit për të thirrur Këshillin Konsultativ të Sigurisë Kombëtare për Maqedoninë e Veriut

Kryeministri Kirill Petkov i bëri thirrje Presidentit Rumen Radev që të thërrasë Këshillin e Sigurisë Kombëtare për gjendjen e negociatave ndërmjet Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut. Ai theksoi se qeveria e tij nuk do të ndërmarrë veprime nën..

botuar më 22-05-20 7.56.MD