Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në bujqësinë bullgare me sukses aplikohen teknologjitë për të thithur karbonin në tokë

Foto: arkiv

Në kultivimin e drithërave dhe kulturave industriale në Bullgari po aplikohen gjithnjë e më me sukses teknologjitë për të thithur karbonin në tokë. Sipas Zëvendësministrit të Bujqësisë Momçill Nekov, i cili po merr pjesë në Forumin Botëror të Ushqimit dhe Bujqësisë, këto teknologji mbrojnë tokën nga erozioni, ujin nga ndotja, përmirësojnë biodiversitetin dhe aktivitetin biologjik. Në fjalinë e tij në forum, Zëvendësministri Nekov theksoi se thithja e karbonit dhe ruajtja e tij në tokë arrihet përmes praktikave të mira bujqësore, të studiuara për këtë qëllim dhe të përshtatura në tokat bullgare. Sipas tij, periudha e tranzicionit nga trajtimet konvencionale në teknologjinë e përshkruar nuk është e shkurtër dhe zgjat rreth 5 vjet, përveç kësaj nevojiten trajnime dhe zëvendësim të pjesshëm të pajisjeve. Prandaj, sipas tij, ndihma financiare në kuadër të masave agro-mjedisore është thelbësore për t’i ndihmuar fermerët të kalojnë në këto metoda të ruajtjes.


Më shumë nga rubrika

Këtë fundjavë Plovdvi do të jetë mikpritës i Festivalit të artit rrugor 6Fest

Këtë fundjavë – më 21 dhe 22 maj, në Plovdiv do të zhvillohet programi kryesor i Festivalit të Arteve Rrugore 6Fest. Edicioni i dhjetë jubilar është pjesë e programit të Plovdivit - Kryeqyteti Evropian i Kulturës. Të shtunën, më 21 maj ,..

botuar më 22-05-21 6.50.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri në 13 gradë, në kryeqytet do të jetë 10 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Do të fryjë erë e lehtë nga veriperëndimi. Temperaturat maksimale do të rriten dhe do të lëvizin ndërmjet 28..

botuar më 22-05-20 8.25.MD
Kryeministri Kirill Petkov

Kryeministri i bëri thirrje Presidentit për të thirrur Këshillin Konsultativ të Sigurisë Kombëtare për Maqedoninë e Veriut

Kryeministri Kirill Petkov i bëri thirrje Presidentit Rumen Radev që të thërrasë Këshillin e Sigurisë Kombëtare për gjendjen e negociatave ndërmjet Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut. Ai theksoi se qeveria e tij nuk do të ndërmarrë veprime nën..

botuar më 22-05-20 7.56.MD