Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Akademia Bullgare e Shkencave do të marrë 20 milion leva pranë buxhetit të saj

Ljubomir Karimanski
Foto: BGNES

Komisioni Buxhetor Parlamentar i rriti paratë për Akademinë Bullgare të Shkencave me 20 milion leva në llogari të buxhetit të Këshillit të Lartë Gjyqësor. Ndryshimi u bë gjatë leximit të dytë të projektligjit për buxhetin shtetëror dhe vendimi definitiv do të merret në sallën plenare. Fondet shtesë do të jenë për aplikimin për projekte të hartuara nga shkencëtarët e Akademisë, saktësoi Kryetari i Komisionit Buxhetor Ljubomir Karimanski.

Një javë më parë nga akademia kërcënuan me protesta në se nuk do të ketë rritje të mjeteve për të siguruar funksionimin normal të institucionit.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria mbështet mekanizmin evropian të paqes

Në muajin prill, vendi ynë do të fillojë të marrë fondet evropiane për mbrojtjen e kufirit të jashtëm të BE-së në luftën kundër migracionit të paligjshëm, njoftoi presidenti Rumen Radev pas samitit në Bruksel. Bullgaria merr pjesë dhe..

botuar më 23-03-24 7.42.MD

Geraldine Chaplin është në Bullgari për "Sofia Film Fest"

Aktorja e madhe Geraldine Chaplin ndodhet në Sofje si një nga të ftuarit special të “Sofia Film Fest” , transmetoi BNT. Në eventin ndërkombëtar kinematografik ajo do të prezantojë filmin e saj më të ri “Luka” , në të cilin luan rolin e një..

botuar më 23-03-24 6.32.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të jenë nga 2 deri në 7°. Në Sofje do të jetë 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell, pas mesditës me vranësira dhe reshje nga perëndimi. Temperaturat maksimale do të arrijnë nga 19 deri në 24°, në..

botuar më 23-03-24 5.15.MD