Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut janë aleatë për sigurinë në Ballkan

Dragomir Zakov dhe Slavjanka Petrovska
Foto: arkiv

Siguria pas depërtimit rus në Ukrainë dhe stërvitjet ushtarake u diskutuan në Sofje nga ministrat e mbrojtjes të Bullgarisë dhe të Maqedonisë Dragomir Zakov dhe Slavjanka Petrovska.

“Ne kemi një detyrë shumë të qartë para nesh dhe brezave të ardhshëm, kurrë më Ballkani, për të mos përmendur si fuçi baruti i Evropës. Si anëtarë të NATO-së, ne duhet të bëjmë gjithçka që është e mundur për të parandaluar përhapjen e luftës përtej Ukrainës”, tha Zakov.

“Agresioni i paprovokuar kundër Ukrainës së pavarur dhe sovrane dëshmon se nuk ka paqe të qëndrueshme. Paqja dhe stabiliteti janë diçka për të cilën duhet të punojmë të gjithë së bashku. Bullgaria ka një aleat në kufirin e saj perëndimor me të cilin ndërton sigurinë kolektive”, tha Petrovska.


Më shumë nga rubrika

Nënvarianti i ri i Omikron është tashmë në vendin tonë

Një nënvariant i Omikron BA.5 tashmë po qarkullon në vendin tonë, i shpallur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë si “alarmant”, njoftoi Ministria e Shëndetësisë. Ai mbart një mutacion që e bën koronavirusin më ngjitës dhe mund ta ndihmojë atë të..

botuar më 22-06-29 6.38.MD

Këshilli i Ministrave miratoi pozitën e vendit për propozimin e Presidencës franceze për Maqedoninë e Veriut

Këshilli i Ministrave miratoi pozitën e vendit tonë për propozimin e Presidencës franceze për qëndrim të përbashkët të Bashkimit Evropian për fillimin e negociatave me Republikën e Maqedonisë së Veriut.Ajo i përgjigjet vendimit të Kuvendit..

botuar më 22-06-29 6.27.MD

Shteti refuzoi të blinte grurë për rezervën e tij

Qeveria e dorëhequr hoqi vendimin e saj për të ndarë më shumë se 1 miliard leva për blerjen e grurit për rezervën shtetërore. “Duke pasur parasysh pritshmëritë për një korrje të re të mirë vjeshtore dhe faktin që ka sasi të mjaftueshme gruri në magazinat..

botuar më 22-06-29 5.30.MD