Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kirill Petkov mohoi se është angazhuar me heqjen e vetos mbi Republikën e Maqedonisë së Veriut

Foto: BGNES

Kryeministri Kirill Petkov e cilësoi si lajm të rremë informacionin se është angazhuar personalisht me heqjen e vetos mbi negociatat e Republikës së Maqedonisë së Veriut me BE-në.

Ai i cilësoi me të njëjtin kualifikim edhe akuzat e GERB-it se biznesi nuk merr kompensim të plotë për rrymën e shtrenjtë. Kryeministri tha gjithashtu se pagesat për gazin natyror rus do të jenë në "monedhën normale", pasi ka marrë garanci nga Komisioni Evropian. Pyetjes nëse ka rrezik që Bullgaria të mbetet pa gaz nëse Greqia refuzon të paguajë në rubla, ai iu përgjigj: "Unë nuk mendoj se shteti rus mund t’i lejojë vetes të humbasë të gjithë Bashkimin Evropian".Më shumë nga rubrika

Presidenti Rumen Radev u takua me përfaqësues të Lockheed Martin

Në një takim në Sofje me përfaqësuesit e kompanisë amerikane Lockheed Martin, Presidenti Rumen Radev bëri thirrje për vendime që nuk do të lejojnë që Bullgarinë të humbasë aftësitë e saj mbrojtëse pas skadimit të resurseve të fluturimit të avionëve..

botuar më 22-07-04 6.56.MD

Bullgaria kërkoi që energjia bërthamore të njihet si e gjelbër

Bullgaria iu bashkua qëndrimit të 20 sindikatave nga Belgjika, Republika Çeke, Finlanda, Franca, Hungaria, Lituania, Rumania, Sllovakia, Sllovenia dhe Kroacia në mbështetje të energjisë bërthamore, njoftoi Ministria e Energjetikës...

botuar më 22-07-04 6.36.MD
Sergej Lavrov

Ministri rus Sergej Lavrov për diplomatët rusë të dëbuar: Ne do të përgjigjemi në të njëjtën mënyrë

Rusia do t'i përgjigjet me të njëjtën Bullgarisë për diplomatët e dëbuar, tha Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov. Javën e kaluar, Ambasadorja ruse në Bullgari, Eleonora Mitrofanova, deklaroi se do t'i kërkonte Moskës mbylljen e Ambasadës Ruse në Sofje..

rinovuar më 22-07-04 5.54.MD