Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Është duke u forcuar kontrolli i cilësisë së produkteve bujqësore të importuara nga Turqia

Foto: EPA/BGNES

Lufta për kufirin është luftë për shtetësi, i tha Kryeministri Kirill Petkov Zëvendësministrit të Bujqësisë Ivan Hristanov. Të dy diskutuan sigurinë e kufirit me Republikën e Turqisë gjatë importimit të produkteve bujqësore në Bullgari. Petkov theksoi se kufiri me Turqinë është i jashtëm jo vetëm për Bullgarinë por edhe për BE, njoftoi shërbimi për shtyp i qeverisë.

Zëvendësministri Hristanov dhe Ambasadorja turke në Sofje Aylin Sekizkyok do të vizitojnë pikën kufitare “Kapitan Andreevo” më 23 maj. Aty tashmë ka një laborator, ku frutat dhe perimet e importuara testohen për pesticide. Me këtë për herë të parë pas 10 vitesh shteti riktheu kontrollin e kufirit, tha Hristanov.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 1 korrikun 2022

Ditën e premte do të mbahet mot me diell. Pas dite mbi rajonet malore dhe verilindore vende-vende do të ketë reshje të shkurtra shiu me bubullima. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 33 deri në 38 gradë, në Sofje – përafërsisht 32...

botuar më 22-06-30 8.25.MD
Ambasadorja ruse Eleonora Mitrofanova

Ambasadorja ruse Eleonora Mitrofanova vendosi ultimatum që të anulohet dëbimi i 70 diplomatëve rusë

Ambasadorja ruse në Bullgari Eleonora Mitrofanova i ka dorëzuar një notë verbale Ministrisë sonë të Punëve të Jashtme, në të cilën kërkon që deri në orën 12:00 të datës 1 korrik, të tërhiqen notat për nëpunësit e përfaqësive diplomatike ruse që u..

botuar më 22-06-30 7.54.MD
Toshko Jordanov

ITN do të negociojë një kabinet të ri, por pa kryeministrin aktual dhe ministrin e financave

"Ka një popull të tillë" (ITN)- ish-partner në koalicionin qeverisës, do të marrë pjesë në negociatat për formimin e një kabineti të ri me mandatin е "Po e vazhdojmë ndryshimin" nëse kryeministri Kirill Petkov dhe ministri i financave Asen Vasilev..

botuar më 22-06-30 6.32.MD