Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kiril Petkov: Dialogu konstruktiv është i rëndësishëm për Bullgarinë dhe Maqedoninë e Veriut

Foto: arkiv

Kryeministri bullgar Kirill Petkov nuk u angazhua me afatet për heqjen e vetos bullgare për fillimin e bisedimeve të Republikës së Maqedonisë së Veriut për anëtarësim në BE. Ai e tha këtë pas takimit të mbrëmshëm në Romë me Kryeministrin e fqinjit tonë perëndimor Dimitër Kovaçevski. Petkov tha se do të zhvillojë bisedime me Presidentin Rumen Radev dhe do të bëjë çdo përpjekje për të mbledhur Këshillin Konsultativ të Sigurisë Kombëtare për të paraqitur një raport mbi përparimin në marrëdhëniet dypalëshe gjatë gjashtë muajve të fundit. “Gjëja më e rëndësishme për të dy qeveritë për momentin është të kenë një dialog konstruktiv”, tha Petkov. Në takimin e dy kryeministrave morën pjesë edhe ministrat e jashtëm të Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut, Teodora Gençovska dhe Bujar Osmani.

Kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitër Kovaçevski e cilësoi takimin si “jashtëzakonisht konstruktiv”, njoftoi BNR “Horizont”. Sipas tij, u ra dakord që bisedimet në nivel të ministrive të jashtme të vazhdojnë për të arritur një dokument që do të jetë i pranueshëm si për Sofjen ashtu edhe për Shkupin dhe do të vendosë bazën për zgjidhjen e çështjeve të hapura, njoftoi BGNES.


Më shumë nga rubrika

Pushtetarët duan të ndryshojnë së pari ligjin e komisionit antimafia

Këshilli i koalicionit të pushtetarëve nga “Po e vazhdojmë ndryshimin”, “Bullgaria Demokratike” dhe BSP miratoi programin e projekt-kabinetit të Asen Vasilev. Përbërja personale dhe struktura e qeverisë, e cila duhet t’i propozohet presidentit më..

botuar më 22-07-07 9.46.PD

Pacientët e regjistruar me Covid ranë nën 27 000

643 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet u ulën me 223 në krahasim me një ditë më parë. Mbi 59.7 për qind e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 16 për qind e 3997 testeve të kryera ishin..

botuar më 22-07-07 9.35.PD

Ofensiva ruse në Ukrainë po ngadalësohet

Raketa ruse goditën Universitetin Pedagogjik në Harkov, njoftoi Presidenti ukrainas Vollodimir Zelenski. Një video e xhiruar nga rusët dhe e ngarkuar në faqen e Agjencisë së Lajmeve UNIAN tregon se si kur raketat u hodhën në Harkov nga Belgorod, disa..

botuar më 22-07-07 9.22.PD