Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ukraina dhe Moldavia janë tashmë vende kandidate për anëtarësim në BE

Foto: arkiv

Liderët e vendeve të BE-së miratoi marrjen e statusit kandidat për Ukrainën dhe Moldavinë. Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel e quajti vendimin “një moment historik dhe një hap kyç në rrugën e të dyja vendeve drejt Bashkimit Evropian”. Presidenti ukrainas Vollodimir Zelenski gjithashtu e quajti vendimin “një moment unik dhe historik”. BE po përgatit një paketë ndihme financiare për Ukrainën me vlerë deri në 9 miliardë euro, njoftoi UNIAN.

Kryeministri britanik Boris Johnson u ka bërë thirrje vendeve të G-7 dhe NATO-s që të parandalojnë një “paqe të keqe” në Ukrainë që do ta detyronte Kievin të bënte lëshime territoriale, bëri të ditur gazeta “Guardian”. Samiti i G-7 do të mbahet më 26-27 qershor në Gjermani, pasuar nga Samiti i NATO-s në Madrid.

Shtetet e Bashkuara po dërgojnë 450 milionë dollarë ndihmë të re ushtarake në Ukrainë. Shtëpia e Bardhë njoftuan se dërgesa përfshin më shumë sisteme raketore të lëvizshme për t’u përdorur kundër njësive avancuese ruse. Përfshihen gjithashtu dhjetëra mijëra predha artilerie dhe varka patrullimi.


Më shumë nga rubrika

Një organizatë joqeveritare kërkoi garanci se nuk do të negocijohet me “Gazprom”

Shoqata civile BOEC dorëzoi Ministrisë së Energjetikës një kërkesë që Ministri në detyrë i Energjetikës Rosen Hristov të garantojë se nuk do të negociojë me “Gazprom” për furnizim me gaz. Sipas Georgi Georgiev nga shoqata, nuk ka garanci se edhe..

botuar më 22-08-12 7.36.MD

Nuk është ende e qartë në se do të negocijojmë me “Gazprom”

Rinovimi i mundshëm i negociatave me “Gazprom”-in do të varet nga vlerësimet që janë duke u përgatitur për momentin, njoftoi ushtruesi i detyrës së Ministrit të Energjetikës Rosen Hristov. “Nëse do të blejmë gaz nga “Gazprom” do të varet nëse të gjitha..

botuar më 22-08-12 6.47.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën do të jetë me vranësira. Deri në mesditë mbi Bullgarinë Perëndimore, në orët e pasdites dhe në pjesën tjetër të vendit do të ketë reshje shiu, vende-vende intensive. Temperaturat maksimale do të jenë prej 24 deri në 29°, në Sofje rreth..

botuar më 22-08-12 5.50.MD