Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Titujt e nxehtë të aksionit në edicionin e parë “Sveti Vllas Film Fest”

Foto: svff.dinevigroup.bg

Nga 30  qershor deri më 2 korrik në pushimoren detare Sveti Vllas prezantohet edicioni i parë i festivalit të filmave “Sveti Vllas Film Fest”. Adhuruesit e zhanrit të kinemasë aksion mund të shijojnë një maratonë filmike treditore me nëntë nga titujt më të nxehtë të aksionit të vitit.

Martin Campbell - regjisori i filmit “Casino Royale” nga seria për James Bond, do të jetë i ftuar nderi në edicionin e parë të festivalit.

Në kuadër të veprimtarisë do të ketë evente shoqëruese, duke përfshirë një shfaqje tematike në marinë dhe atë tradicionale për vendin tonë July Morning – mirëseardhjen e lindjes së diellit nën tingujt e këngës së njëjtë të Uriah Heep dhe këtë herë edhe nën muzikën e njohur filmike.


Më shumë nga rubrika

Ivan Millushev dhe Jasharali Tahir hapën një ekspozitë të përbashkët "Blizost”/Afërsia/ në Sofje

Artin si një element lidhës mes kulturave të ndryshme, moralit dhe ndjenjës së ndjeshmërisë e rikrijojnë Ivan Millushev dhe Jasharali Tahir në ekspozitën e tyre të përbashkët të quajtur "Blizost". Ajo është rregulluar në galerinë "Misioni" pranë..

botuar më 22-09-04 10.40.PD
Foto: Facebook / MunicipalityOfSozopol

Fryma e festivalit në Sozopoll është duke u gjallëruar sërish

Qyteti Sozopoll është sërish kryeqyteti kulturor i Bullgarisë deri më 5 shtator.  Programi i 38 festivaleve të artit "Apollonija" paraqet mbi 50 veprimtari - koncerte, kinema, teatër, takime letrare me më të mirat e prodhimit vjetor të kulturës..

botuar më 22-09-03 12.25.MD

“Lumenjtë e Sofjes” përsëri na ftojnë në një dialog kulturor për të ardhmen

Çdo ndryshim i madh fillon me hapin e parë të vogël dhe besimin e madh në një të ardhme më të mirë. Martin Jankov është një dëshmi e gjallë e kësaj. Ai është një nga ata të rinj bullgarë që e dinë se ndryshimi është i mundur dhe mund të fillojë prej..

botuar më 22-09-02 7.10.PD