Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në Luftën e re të Ftohtë, shumica e bullgarëve duan një aleancë me Perëndimin

Foto: alpharesearch.bg

39 për qind e bullgarëve thonë se në ndarjen e re në Evropë, Bullgaria duhet të jetë në aleancë me NATO-në dhe BE-në, sipas një sondazhi kombëtar të kryer nga Alpha Research. 23 për qind e të anketuarve janë për një aleancë me Rusinë. 7 për qind preferojnë një opsion tjetër. 31 për qind e njerëzve nuk mund të gjykojnë.

Përkrahësit e një aleance me NATO-në dhe BE-në janë pjesën më të madhe në të gjitha grupmoshat. Ndër ata mbi 50 vjeç, mbështetja për orientimin perëndimor është në rënie, por mbetet më e madhe se alternativa me Rusinë.

Shumica e mbështetësve të koalicionit perëndimor janë përkrahës të “Bullgarisë Demokratike” – 96 për qind, “Po e vazhdojmë ndryshimin” - 68 për qind, “Ka një popull të tillë” - 65 për qind, GERB - 58 për qind.

Midis votuesve të BSP-së, 56 për qind duan një aleancë me Rusinë, 49 për qind e përkrahësve të partisë “Vëzrazhdane” gjithashtu duan një aleancë me Moskën. Në mesin e mbështetësve të Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë 48 për qind thonë se nuk mund të gjykojnë.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria dhe paqja në sytë e fëmijëve tanë jashtë vendit

Vendi ynë sërish është duke u përpjekur të kuptojë rrënjët e një modeli tjetër unik bullgar. Por në vend që të kërkojmë vazhdimisht veten, këtë herë mund të shikojmë atë imazh të pastër dhe të idealizuar të Bullgarisë në imagjinatën e fëmijëve..

botuar më 22-08-06 2.45.MD

Zanatet bullgare janë duke u zhdukur

Zanatet tradicionale bullgare janë transmetuar me shekuj nga babai te djali, nga mjeshtri te nxënësi. Dhe veprat e tyre po vazhdojnë të na mahnitin edhe sot e kësaj dite. Por sot, për fat të keq, nuk ka pothuajse asnjë vazhdimësi dhe shumë nga..

botuar më 22-08-04 7.15.PD

Rajna Manxhukova: Institucionet në Bullgari duhet t’i marrin seriozisht problemet e bullgarëve në mbarë botën

Për një vit tjetër Agjencia për Bullgarët jashtë Shtetit do të nderojë fëmijët e bashkatdhetarëve tanë në mbarë botën që morën pjesë në konkurse për këngë, vizatim apo vepër letrare kushtuar vendit tonë. Ceremonia zyrtare do të mbahet më   3 gusht..

botuar më 22-08-03 12.24.MD