Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Për të dytën ditë radhazi në vend nuk është e regjistruar asnjë vdekje me Covid

Foto: Radio Vidin

183 janë rastet e reja me Covid në vend për 24 orët e fundit, ose 131 më pak se një ditë më parë. Mbi 67.2 për qind e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 13.5 për qind e 1353 testeve të kryera janë pozitive, krahasuar me 18.88 për qind të këtij treguesi të dielën, sipas portalit coronavirus.bg.

Pacientët e regjistruar aktiv u rritën me 168 në 59 982. Në spitale u shtruan 7 të infektuar. 5 prej tyre ose 71.43 për qind nuk ​​janë të vaksinuar. Të shtruarit në spital u rritën me 3 në 366. Në terapi intensive janë 27 të infektuar.

Për të dytën ditë radhazi nuk u regjistrua asnjë vdekje me Covid të konfirmuar. U shëruan 15 veta.

Të dielën u bënë 13 vaksina.

Numri i personave të infektuar me koronavirus në botë u rrit në 17.3 milionë në qershor. Kjo është 15 për qind më shumë se në maj, raportoi Organizata Botërore e Shëndetësisë. Vdekshmëria vazhdon të bjerë. Në qershor, rreth 40 800 njerëz vdiqën në botë, që është 1/3 më pak se në maj.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria renditet e 67-ta për nga fuqia ushtarake në botë

Bullgaria renditet e 67-ta për nga fuqia ushtarake në raportin vjetor “Global Firepower”, i cili vlerëson fuqinë ushtarake të 142 vendeve, duke filluar nga shumëllojshmëria e armëve dhe fuqia punëtore e disponueshme deri te vendndodhja gjeografike dhe..

botuar më 22-08-08 3.28.MD
Ministri Nikollaj Millkov

Qeveria e përkohshme ruan prioritetet e politikës së jashtme të vendit

Anëtarësimi në еurozonë dhenë Zonën Shengen dhe mbajtja e zgjedhjeve jashtë vendit më 2 tetor – këto janë prioritetet kryesore të Ministrisë së Jashtme, tha në një konferencë për shtyp ministri i jashtëm në qeverinë teknike Nikollaj Millkov...

botuar më 22-08-08 11.12.PD

Katër veta vdiqën me Covid, asnjëri prej tyre nuk ishte i vaksinuar

411 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. Numri i rasteve është ulur me 252 nga një ditë më parë. Mbi 67% prej të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar. 24% e 1708 testeve të kryera janë pozitive, tregon portali..

botuar më 22-08-08 9.41.PD