Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Antikiteti i vonë në një ekspozitë të re në Muzeun Historik Kombëtar

Në muzeun më të madh historik në vend, është krijuar një hapësirë e re ekspozite, kushtuar Antikitetit të Vonë - një kohë e ndryshimeve të rëndësishme politike, ekonomike dhe fetare në trojet e sotme bullgare. Atëherë ka filluar edhe zhvendosja e masave të mëdha të fiseve barbare, të cilët kanë depërtuar përmes kufirit të Perandorisë Romake Lindore dhe e kanë vënë fillimin e vendosjes së përhershme të gotëve, sllavëve, avarëve dhe protobullgarëve.

Foto: Muzeu Historik Kombëtar

Më shumë nga rubrika

Eko-shtegu i Vazovit- një ofertë tërheqëse për fundjavën

Eko-shtegu i Vazovit është një rrugë e përshtatshme verore për të gjithë adhuruesit e maleve dhe pamjeve të lë pa frymë. Ndodhet rreth 50 km larg Sofjes në Grykën e Iskërit. Shtegu të çon edhe në ujëvarën Skaklja - një nga kuriozitetet më..

botuar më 22-06-24 9.00.MD

Një shëtitje në parkun bregdetar të Burgasit

Kopshti i Detit në Burgas është një vend i preferuar për pushim dhe argëtim të banorëve dhe mysafirëve të qytetit bregdetar të Detit të Zi dhe një nga kryeveprat e artit të parkut në vendin tonë, i krijuar në fillim të shekullit të kaluar...

botuar më 22-06-14 10.19.PD

142 vjet leva bullgare

Me Ditë të Dyerve të Hapura Banka Kombëtare Bullgare (BNB) shënoi 142 vjet nga krijimi i levës bullgare. Vizitorët patën mundësinë të shikojnë sallën e Këshillit Drejtues, në të cilën merrnin disa nga vendimet më të rëndësishme në..

botuar më 22-06-06 4.09.MD