Programi i ditës
Размер на шрифта
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

NATO-ja po forcon praninë e saj ushtarake në Evropën Lindore

Foto: Rojters

Rreth 2 400 ushtarë amerikanë nga Divizioni 101 Ajror i SHBA do të vendosen në Rumani, Bullgari, Hungari dhe Sllovaki për të mbrojtur kufirin lindor të NATO-s, njoftoi BTA duke cituar një deklaratë nga misioni i SHBA në Aleancën e Atlantikut të Veriut.

Ndërkohë, Ukraina ka paralajmëruar për një rrezik në rritje të një aksidenti bërthamor në termocentralin bërthamor të Zaporozhies. Në një deklaratë të përbashkët, të gjitha vendet e BE-së, si dhe Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe, Norvegjia, Australia, Japonia, Zelanda e Re dhe vende të tjera insistuan në tërheqjen e trupave ruse nga selia. Në deklaratë shënohet se kjo do të lejonte Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike të kryente inspektimin e saj "në kohën e duhur dhe të sigurt". Sipas zëdhënëses së Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zaharova, Perëndimi po bën çmos për të mbajtur jashtë ekspertët ndërkombëtarë, ndërkohë që Moska bën përpjekjet e nevojshme për mbërritjen e tyre.

Sipas Shtabit të Përgjithshëm të Ukrainës, ushtria ka zmbrapsur me sukses ofensivën në pesë drejtime, dhe trupat ruse po vazhdojnë të bombardojnë zonat e populluara me tanke dhe artileri.

Sipas informacionit të agjencisë TASS, forcat ukrainase kanë granatuar një zonë të banuar të Energodar. Pala ruse deklaroi gjithashtu se ushtria ukrainase kagoditur objektivat civile në Doneck dhe Makeevka.

Në të njëjtën kohë, anija e parë e marrë me qira nga OKB-ja u nis nga porti ukrainas i Pivdenij me 23 mijë tonë grurë për në Etiopi. Deri më tani, pas përfundimit të marrëveshjes së ndërmjetësuar nga OKB-ja dhe Turqia, gjithsej 16 anije me grurë janë larguar tashmë nga Ukraina. Mes tyre është edhe anija bullgare e mallrave “Rozhen”.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria do të japë ndihmë ushtarake për Ukrainën, vendosi parlamenti

Me 148 vota "pro" GERB-SDS, "Po e vazhdojmë ndryshimin", DPS, "Bullgaria Demokratike" dhe "Ngritja Bullgare" mbështetën projektvendimin për ofrimin e mbështetjes ushtarake dhe teknike ushtarake për Ukrainën, të paraqitur nga Këshilli i Ministrave në..

botuar më 22-12-09 2.43.MD
Illhan Kjuçuk

Një eurodeputet bullgar paralajmëroi për ndarjen e Bullgarisë nga Rumania gjatë pranimit në Shengen

Bllokimi i Bullgarisë për Shengen po bëhet një problem i madh për elitën politike bullgare. Para BNR-së eurodeputeti nga “Rinovo Evropën” Illhan Kjuçuk paralajmëroi se do të ketë presion në rritje për ndarjen e Bullgarisë nga Rumania dhe kjo ndoshta..

botuar më 22-12-09 12.39.MD
Dimitër Stojanov

Ndihma ushtarake për Ukrainën nuk përfshin C300 dhe aeroplanë

Ndihma që vendi ynë i jep Ukrainës është plotësisht në përputhje me prioritetet e Ukrainës. Ministri i mbrojtjes Dimitër Stojanov në një intervistë për “Nova TV” theksoi se Bullgaria nuk dërgon as C-300, as avionë MiG-29, as Su-25. Sipas Stojanov,..

botuar më 22-12-09 12.22.MD