Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tetë parti do të hyjnë në Parlament, pas votimit të së dielës

Foto: arkiv

Nisur nga situata në Bullgari dhe në mbarë botën, janë të mundshme luhatje serioze për zgjedhjet e së dielës. Këtë e tregon fotoja e qëndrimeve paraelektroale pak ditë para votimit. Vlerësimet janë se rreth 2.6 milionë njerëz, rreth 39% e listës zyrtare, do të marrin pjesë në zgjedhje. Një përqindje shumë e vogël prej tyre pritet të zgjedhë "Unë nuk mbështes askënd". Të dhënat janë nga një anketë përfaqësuese kombëtare nga "Gallup International Balkan", e kryer për Radion Kombëtare Bullgare në periudhën 20-27 shtator me 1009 bullgarë të rritur përmes një interviste të drejtpërdrejtë “ballë për ballë”.

Sipas sondazhit, nëse zgjedhjet do të mbaheshin në dhjetëditëshin e fundit të shtatorit, GERB-SDS do të merrte 25.8% të votave për partitë, koalicionet apo kandidatët e pavarur, "Po e vazhdojmë ndryshimin" - 16.6%, dhe DPS dhe " Vëzrazhdane” përkatësisht 13. 2% dhe 12.8%. BSP është me 9,2% dhe “Bullgaria Demokratike” me 7,8%. Ata pasohen nga “Ka një popull të tillë” me 4,2% dhe “Ngritja bullgare” me 4%. Më poshtë renditen “Ngrihu, Bullgari” dhe VMRO, me 1.9% dhe 1.2%. Pritet që edhe formacione të tjera të shënojnë një rezultat të ngjashëm nën barrierë.

Këtë e tregon sondazhi Gallup International Balkan i kryer për Radion Kombëtare Bullgare nga data 20 deri më 27 shtator në mesin e 1009 bullgarëve të rritur.

Më shumë nga rubrika

Çfarë do të thotë partneriteti strategjik bullgaro-rumun?

Pasqyrimi mediatik i vizitës së presidentit rumun Kllaus Iohanis në Sofje më 15 mars nuk na befasoi. Presidenca rumune, si zakonisht, e vuri theksin në bisedimet mbi sigurinë, ndërsa pala bullgare e diskutoi bashkëpunimin ekonomik mes dy vendeve...

botuar më 23-03-17 3.37.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Para zgjedhjeve presidenciale kreu i shtetit të Malit të Zi shpërndau parlamentin Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç , ka shpërndarë me dekret parlamentin në Podgoricë, raporton BTA. Kjo ndodhi pasi afati për parlamentin e 27-të..

botuar më 23-03-17 2.08.MD

Loïc Grard: Evropa nuk është problemi, por zgjidhja

Ne duhet të jemi optimistë për unitetin e Evropës, tha në një intervistë për Radio Bullgarinë, profesor Loïc Grard, profesor i së drejtës publike në Universitetin në Bordo, në një intervistë për Radio Bullgarinë. Rasti – një debat mbi ndërtimin..

botuar më 23-03-14 2.52.MD