Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tetë parti do të hyjnë në Parlament, pas votimit të së dielës

Foto: arkiv

Nisur nga situata në Bullgari dhe në mbarë botën, janë të mundshme luhatje serioze për zgjedhjet e së dielës. Këtë e tregon fotoja e qëndrimeve paraelektroale pak ditë para votimit. Vlerësimet janë se rreth 2.6 milionë njerëz, rreth 39% e listës zyrtare, do të marrin pjesë në zgjedhje. Një përqindje shumë e vogël prej tyre pritet të zgjedhë "Unë nuk mbështes askënd". Të dhënat janë nga një anketë përfaqësuese kombëtare nga "Gallup International Balkan", e kryer për Radion Kombëtare Bullgare në periudhën 20-27 shtator me 1009 bullgarë të rritur përmes një interviste të drejtpërdrejtë “ballë për ballë”.

Sipas sondazhit, nëse zgjedhjet do të mbaheshin në dhjetëditëshin e fundit të shtatorit, GERB-SDS do të merrte 25.8% të votave për partitë, koalicionet apo kandidatët e pavarur, "Po e vazhdojmë ndryshimin" - 16.6%, dhe DPS dhe " Vëzrazhdane” përkatësisht 13. 2% dhe 12.8%. BSP është me 9,2% dhe “Bullgaria Demokratike” me 7,8%. Ata pasohen nga “Ka një popull të tillë” me 4,2% dhe “Ngritja bullgare” me 4%. Më poshtë renditen “Ngrihu, Bullgari” dhe VMRO, me 1.9% dhe 1.2%. Pritet që edhe formacione të tjera të shënojnë një rezultat të ngjashëm nën barrierë.

Këtë e tregon sondazhi Gallup International Balkan i kryer për Radion Kombëtare Bullgare nga data 20 deri më 27 shtator në mesin e 1009 bullgarëve të rritur.

Më shumë nga rubrika

Zgjedhje të reja të parakohshme në vendin tonë shtyjnë daljen nga labirinti politik

Bullgaria po shikon tashmë zgjedhjet e pesta parlamentare në gati dy vjet, pas një tjetër rrotullimi bosh të ruletit politik për të formuar një qeveri. Të martën më 24 janar, BSP do t’i kthejë presidentit mandatin e tretë eksplorues të paplotësuar..

botuar më 23-01-23 3.28.MD
Ambasadorja Herro Mustafa

Ambasadorja amerikane Herro Mustafa u bëri thirrje bullgarëve të mos heqin dorë nga demokracia

Bullgaria është një aleat absolutisht i besueshëm në NATO. Jam krenare që jemi bashkë në këtë bashkim, tha për bTV ambasadorja amerikane Herro Mustafa, mandati i së cilës në Sofje po përfundon. “Në Bullgari ka pasur shumë surpriza politike..

botuar më 23-01-23 9.56.PD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Fillon ndërtimi i një termocentrali të fuqishëm me gaz në Aleksandrupolis Kryeministri grek Kiriakos Micotakis prezantoi programin e qeverisë për zhvillimin e Maqedonisë Lindore dhe Trakisë deri në vitin 2030. Plani përfshin më shumë se..

botuar më 23-01-20 3.48.MD