Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sportistët e shquar bullgarë u dekoruan me Medaljen e Nderit të Presidentit

| rinovuar më 22-11-17 7.31.MD
Foto: BGNES

Më 17 nëntor në Presidencë, kreu i shtetit Rumen Radev dekoroi sportistët e shquar bullgarë me Medaljen e Nderit të Presidentit për shërbime të jashtëzakonshme në zhvillimin e sportit bullgar. U nderuan kampionët olimpik të mundjes Bojan Radev dhe Petër Kirov, kampionja olimpike në qitje Maria Grozdeva, nënkampioni olimpik i gjimnastikës Krasimir Dunev, legjenda e volejbollit Cvetana Bozhurina dhe sekretari i përgjithshëm i Komitetit Olimpik Bullgar Bellço Goranov. Këtë vit, secili prej të nderuarve feston përvjetorin e vet.

Më shumë nga rubrika

Foto: Facebook/ FIS Alpine World Cup Tour

Allbert Popov renditet ndër në tre të parët në Kampionatin Botëror të Skive

Pavarësisht kushteve të këqija të motit dhe reshjeve të vazhdueshme të borës, atleti ynë kombëtar Allbert Popov u rendit i treti në sllallomin e Kupës Botërore të Skive Alpine në qendrën dimërore amerikane Palisades Tahoe. Albert Popov –..

botuar më 23-02-27 11.29.PD
Sevda Asenova

Boksierja Sevda Asenova fitoi medaljen e parë të argjendtë për Bullgarinë nga turneu “Stranxha”

Ditën e diel, më 26 shkurt, Medalistja e bronztë e botës dhe kampionia e Evropës në kategorinë deri në 48 kilogramë Sevda Asenova i solli Bullgarisë titullin e parë të edicionit të 74-të të turneut ndërkombëtar të boksit “Stranxha” .  Në..

botuar më 23-02-27 9.35.PD
Julija Stamatova

Tenistja Julija Stamatova u kualifikua për çerekfinalet në Antalija

Bullgarja Julija Stamatova u kualifikua në çerekfinale të turneut të tenisit në Antalija, me një fond çmimi prej 15 mijë dollarësh. Në setin e fundit, bullgarja 29-vjeçare bëri një depërtim vendimtar dhe fitoi ndaj Mavi Josterajh të Austrisë me..

botuar më 23-02-23 12.16.MD