Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

5 pjata të njohura bullgare që mund t’ju duken ... të çuditshme

Kuzhina bullgare është një ndërthurje mes аtyre orientale dhe evropiane, prandaj mund të thuhet se është universale. Ushqimet më të njohura vendase si byreku, sallata e shopëve, qebapi, qoftet, ljutenica etj., pëlqehen pothuajse nga të gjithë. Por disa ushqime të njohura bullgare ngjallin reagime të diskutueshme tek të huajt.

Këtu janë 5 prej tyre:

Tarator

Kjo supë e ftohtë (ndonjëherë edhe e shërbyer me akull) hahet kryesisht në verë. Përgatitet nga kosi bullgar që përmban i famshmi Lactobacillus bulgaricus, i cili e bën atë një probiotik natyral me një efekt të dobishëm për njerëzit. Shtohet pak ujë dhe priten në kube të vegjël kastravecë të freskët të kopshtit, shtypen arra, shtohet vaj ulliri, spërkatet me kopër dhe është gati! Por të mos harrojmë hudhrën! Sepse parimi është “Sa më shumë hudhër, aq më mirë”!

Popara

Nuk ka mëngjes më ekonomik, ngrohës stomaku, energjik dhe mbi të gjitha tipik bullgar! Në një tas shtypni bukën e thatë, shtoni djathin e thartë të lopës, pak gjalpë, pak sheqer dhe hidhni çaj të nxehtë bimor /ose ujë/ mbi gjithçka. Më pas e mbulojeni me një pjatë që të zbutet, hani dhe jeni gati për sfidat e ditës. Deri më sot, çdo foshnjë bullgar ushqehet me popara. Në të kaluarën, në vend të mëngjesit u jepej fëmijëve për darkë. Dhe në vend të çajit bimor, shpesh i hidhnin me ... verë të kuqe, që fëmija të flinte i qetë.

Boza

Kjo pije me ngjyrë kafe është e ëmbël, e trashë dhe majhoshe. Ajo shkon shumë me byrekun dhe është një tundim i papërmbajtshëm për shumë njerëz. Të tjerëve, megjithatë, pija mund t’u duket ... e pakëndshme. Pija është karakteristikë për Ballkanin dhe besohet se daton në shekullin e X-të. Në ditët e sotme, boza përgatitet nga fermentimi acido-laktik i drithërave të ëmbla, si elbi, misri apo gruri... Por kini kujdes! Edhe pse përmban shumë vitamina dhe minerale të dobishme, pija e trashë çon në një rritje të shpejtë të kilogramëve.

Shkembe çorba

Ndonëse është e pranishme në kuzhinat e shumë kombeve, bullgari e merr çorbën e barkut si ushqim “patriotik”. Madje u botua edhe një libër udhëzues për adhuruesit e këtij lloj supe. Mënyrat e përgatitjes ndryshojnë dhe për çdo mjeshtër është një çështje nderi që të mbajë sekret recetën e tij. Në përgjithësi, kjo është një supë me bark viçi ose derri, vaj, gjalpë, piper të kuq dhe qumëshët të freskët. Çorbës i shtohet me bollëk një përzierje uthull, piper shumë djegës dhe sasi akoma më të mëdha hudhre.

Patate të skuqura me djathë

Për ne bullgarët nuk ka asgjë më të natyrshme sesa të grijmë djathë të bardhë me shëllirë mbi patate të sapo skuqura. Kjo është një meze e domosdoshme për skarën dhe birrës. Për të huajt, megjithatë, kombinimi në fjalë është i çuditshëm dhe reagimi më i shpeshtë është: “Sa mirë, si nuk e kishim menduar më herët!”.

Shikoni më shumë:

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Foto: arkiv


Më shumë nga rubrika

Rosica Mateva

Një numër më i madh zyrtarësh do të pranojnë protokollet nga vendvotimet jashtë vendit

U krijuan kushte që procesi i evidentimit të rezultateve të votimit parlamentar jashtë vendit të ecë më mirë, tha Rosica Mateva, nënkryetare e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ). Në një intervistë për Radio Bullgarinë, ajo sqaroi se për të..

botuar më 23-03-27 3.02.MD

Bum i skarlatinës dhe lisë së dhenve tek fëmijët në Bullgari

“Diçka po ndodh!” Me këtë fjali të shkurtër në Facebook, drejtori i shkollës 119 të kryeqytetit “Akad. Mihaill Arnaudov" Dijan Stamatov jo para shumë kohësh rikrijoi pamjen aktuale shëndetësore: 200 pacientë (13% e të gjithëve); 2 fëmijë..

botuar më 23-03-27 7.15.PD

Bullgaria ka përparuar me tetë hapa në shkallën e lumturisë

Bullgaria përparon me 8 pozicione në renditjen e nivelit të lumturisë tështeteve të ndryshme, të përgatitur me urdhër të OKB-së. Sondazhi mat ndjesinë e kënaqësisë së qytetarëve me jetën, ku treguesit lidhen jo vetëm me produktin e brendshëm bruto..

botuar më 23-03-25 9.05.PD