Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Pasuria” e grupit “Tangra”

Foto: Facebook / @Тангра/Tangra

I krijuar në vitin 1976 nga Konstantin Markov dhe Aleksandër Petrunov, “Tangra” mbetet një nga grupet më të rëndësishme bullgare rok. Tani një nga hitet e tij më të mëdha – “Pasuria” – rikthehet në një version të ri. Kënga interpretohet nga Borisllav Mudollov, i njohur si Bobi Kosatkata, i cili që nga viti 2019 është vokalisti i ri i grupit.

“Pasuria” është kënga e dytë e përbashkët e kompozitorit Boris Karadimçev dhe poetit Aleksandër Petrov, të cilët pak ditë më parë, në ndarjen e çmimeve vjetore të renditjes së Radios Kombëtare Bullgare TOP 20, morën çmimin për arritje të jashtëzakonshme dhe prani të ndritur në jetën muzikore gjatë vitit 2022. Ndër arsyet e këtij dallimi është edhe ringjallja e grupit “Tangra”, në të cilin rol aktiv ka edhe Aleksandër Petrov.

Ja se çfarë tha ai për versionet e reja të hiteve të vjetra dhe formatin e ri të grupit “Tangra”:

“Para dy vitesh humbëm Kosjo Markov, dhe ishte një tronditje e madhe për formacionin, sepse ai ishte një nga shtytësit kryesorë të aktivitetit të grupit “Tangra”. Stenli (ish vokalisti i grupit) filloi një karrierë solo, e cila po realizohet me sukses. Dhe në fakt ky format i grupit realisht është “Tangra”-3. Tashmë kemi disa ide për këngë të reja dhe disa demo, vendosëm t’u japim një aranzhim dhe tingull më modern disa këngëve që ishin hite të mëdha në atë kohë dhe tingëllojnë edhe sot.

Meqenëse muzika jo vetëm dëgjohet, por edhe shikohet, do të ishte qesharake nëse grupi “Tangra” në përbërjen e tanishme të ftohej në një studio televizive, por të prezantohet me zërin dhe instrumentet e 40 viteve më parë. Kështu që gjithçka po zhvillohet dhe unë jam shumë i kënaqur me rezultatin. Ne kemi plane për të ardhmen. Të jemi të shëndetshëm është gjëja kryesore.”

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova


Më shumë nga rubrika

“Që kur ti” – kënga më e re e Presllava Pejçeva

Presllava Pejçeva nuk ndalet së regjistruari këngë të reja. Kënga e saj më e re “Që kur ti” tashmë është fakt. Ajo është me një tingëllim të theksuar klubi. Përveçse interpretuese, në të këngëtarja është sërish autore e tekstit dhe bashkautore e..

botuar më 23-05-31 11.05.PD
Plácido Domingo

Plácido Domingo do të këndojë për herë të tretë në Sofje

Plácido Domingo do të ketë një koncert më 11 shtator në “Arena Sofia”. “Bullgaria, jam shumë i lumtur që do të jemi sërish bashkë”, ka shkruar tenori në faqen e tij zyrtare. Këngëtari 82-vjeçar i quajtur “mbreti i operës” ndodhet në një turne..

botuar më 23-05-30 1.05.MD

Bandoneonisti më i mirë në botë për vitin 2023 është bullgar

Bandoneoni është instrumenti që i jep shpirt tangos argjentinase. Në atë melodi që mbështjell jetën me pasion dhe histori. Në pamje të parë, duket si një fizarmonikë e vogël. E vërteta është se ka një trup të brendshëm akustik më të madh, është..

botuar më 23-05-29 12.19.MD