Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një forumi i kushtohet roli i avokatëve në shpëtimin e hebrenjve bullgarë

Ilijana Jotova
Foto: BGNES

Nuk dihet mjaftueshëm për shembullin e ndritshëm të Bullgarisë, që shpëtoi hebrenjtë e saj, tha nënpresidentja Ilijana Jotova para Konferencës Ndërkombëtare “Roli i avokatëve në shpëtimin e hebrenjve bullgarë”, që po mbahet në Sofje.

Popullsia e hebrenjve bullgare është e vetmja që pas Holokaustit ishte më e madhe se më parë, shtoi Jotova dhe saktësoi se këto janë fjalët e një hebreje bullgare të mbijetuar. Në to është njohja e shpëtimit dhe këto fjalë duhet të tingëllojnë më fort se fjalët e mohimit, theksoi nënpresidenti. 80 vjet më parë, Bullgaria arriti të shpëtojë 48 000 hebrenj. Ky akt i paprecedentë regjistroi disa nga faqet më të ndritshme të historisë jo vetëm bullgare por edhe botërore, tha Jotova.

Shpëtimi i hebrenjve bullgarë gjatë Luftës së Dytë Botërore tregon rëndësinë e jashtëzakonshme të mobilizimit civil. Ai shërben gjithashtu si një frymëzim për përpjekjet e sotme për të luftuar manifestimet moderne të antisemitizmit, tha në forum ministri i jashtëm Nikollaj Millkov.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Silvia Basile

Vota jashtë shtetit kundër sistemit dhe si votoi për herë të parë 18-vjeçarja Silvia

Pjesëmarrja dramatike e ulët e votuesve dhe vota e protestës është një prirje që po thellohet mes bullgarëve jashtë vendit, thonë sociologët. Duke gjykuar nga zgjedhjet e parakohshme të fundit, profili i votuesit tonë jashtë vendit është i..

botuar më 24-06-17 7.15.PD

Studime për frankofonët në nivel botëror ofrojnë Universiteti i Teknologjisë dhe ai i Teknologjisë Kimike dhe Metalurgjisë në Sofje

Për më shumë se 30 vjet, dy universitete bullgare ofrojnë studime cilësore në frëngjisht për degë dhe diploma teknike dhe inxhinierike të njohura në mbarë botën. Prandaj mësuesit thonë me krenari se mes të diplomuarve nuk ka asnjë të papunë...

botuar më 24-06-16 9.20.PD
Teodor Stojçev

Pas zgjedhjeve: Surpriza dhe një verë e nxehtë për Parlamentin e ri Evropian

Partia Popullore Evropiane rriti vendet e saj në krahasim me votimin për Parlamentin e mëparshëm Evropian në 2019 me gjithsej 186 deputetë. Ndërkohë, socialistët dhe demokratët pësojnë rënie me disa mandate nga zgjedhjet e mëparshme dhe do të kenë 135..

botuar më 24-06-14 12.55.MD