Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Eksporti i burimeve të energjisë nga SHBA në Bullgari u rrit mbi 30 herë

Foto: arkiv

Bullgaria eksporton në SHBA mallra me vlerë 1.2 miliardë dollarë, që paraqet rritje të qëndrueshme. Kjo theksohet në Raportin mbi Ekonominë Transatlantike për vitin 2023, i paraqitur më 21 mars në Bruksel dhe Uashington. Dokumenti hartohet me porosi të Dhomës Tregtare të SHBA-së në BE dhe Dhomës Tregtare të SHBA-së nga studiues në Universitetin “Johns Hopkins”. Kuota e vendit tonë në importet në SHBA është 2.5 për qind e importeve totale. Eksporti i burimeve të energjisë nga SHBA në Bullgari u rrit mbi 30 herë gjatë 20 viteve të fundit. Kjo është një dëshmi e vërtetë për transformimin energjetik dhe përpjekjet për pavarësi energjetike të Evropës dhe Bullgarisë nga Rusia, theksohet në raport. Informacioni u sigurua nga Dhoma Amerikane e Tregtisë në Bullgari.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 3 qershorin 2023

Të shtunën në vend do të kalojë një front i ftohtë atmosferik. Para mesditës në gjysmën veriperëndimore dhe pas mesditës deri në mesnatë edhe në juglindje do të zhvillohen vranësira dhe në shumë vende do të ketë reshje intensive të shoqëruara me..

botuar më 23-06-02 6.02.MD
Nikollaj Denkov

Nikolaj Denkov: Të hënën e kthejmë mandatin të plotësuar

“Lajmi nga dje është se kemi një përbërje kabineti. Lajmi i sotëm është se ne kemi zhvilluar bisedime se si duhet të sigurojmë shumicën për reformën kushtetuese. Të hënën në orën 11:00 i kthejmë presidentit mandatin e plotësuar.” Këtë e deklaroi..

botuar më 23-06-02 5.57.MD

Prokurori i përgjithshëm kërkoi imunitetin e Bojko Borisov

Kryeprokurori bëri kërkesë për heqjen e imunitetit të një përfaqësuesi të popullit, për të cilin prokuroria e shtetit thotë se ka inicialet B.B. Pak ditë më parë, Prokuroria e qytetit të Sofjes i propozoi Kryeprokurorit të Bullgarisë që të paraqesë..

botuar më 23-06-02 5.43.MD