Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bansko është organizator i Kampionatit Botëror të Snowboarding për të Rinj

Foto: bfski.com

Në vendpushimin Bansko drejtori i Federatës Ndërkombëtare të Skive, Peter Krogol  hapi Kampionatin Botëror të Snowboard-it për të rinjtë dhe të rejat. Garat e para fillojnë më 24 mars me një sllallom gjigand paralel. Snowboarders nga Australia, Austria, Bullgaria, Kanadaja, Republika Çeke, Britania e Madhe, Gjermania, Greqia, Hungaria, Italia, Japonia, Koreja, Holanda, Polonia, Zvicra, Ukraina dhe SHBA mbërritën për zbritjet.Më shumë nga rubrika

Një titull historik botëror në not për Petër Micin

Petër Micin fitoi titullin në 400 metra stil i lirë në Kampionatin Botëror të Notit për të rinj dhe vajza në qytetin izraelit të Netanja. Sportisti18-vjeçar i Vihren - Sandanski, i cili është rekordmen botëror në këtë disiplinë, përfundoi me kohën..

botuar më 23-09-05 10.48.PD

150 çiklistë nga e gjithë bota marrin pjesë në edicionin e 10-të të “Danubit Ultra”

Edicioni i 10 jubilar i ecjes me biçikletë "Danubi Ultra" , e cila është një ngjarje kryesore sportive dhe turistike në Bullgari, do të fillojë më 5 shtator nga qyteti danubian Vidin. Në këtë iniciativë do të marrin pjesë më shumë se 150 çiklistë..

botuar më 23-09-04 5.10.MD
Nurgyul Salimova

Nurgyul Salimova me një prezantim rekord në renditjen botërore të FIDE

Medalistja e argjendtë e Kupës Botërore të Shahut Nurgyul Salimova është ngjitur tetë vende në renditjen botërore të Federatës Ndërkombëtare FIDE. Falë suksesit të madh në Baku, bullgarja regjistroi renditjen e saj më të lartë dhe tashmë është e..

botuar më 23-09-04 3.27.MD