Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Buxheti 2023 kaloi në lexim të parë në Kuvendin Popullor

Foto: BGNES

Kuvendi Popullor miratoi në lexim të parë buxhetin e shtetit për vitin 2023 me 156 vota “pro”. Mbështetja erdhi nga deputetët e GERB-SDS, PP-DB dhe DPS, përderisa “BSP për Bullgarinë”, “Vëzrazhdane” dhe “Ka një popull të tillë” ishin kundër.

“Ky buxhet nuk është revolucionar, ai vazhdon politikat dhe praktikat e mira të nisura vitet e fundit. Ne arrijmë të qëndrojmë në një deficit prej 3% për të tretin vit dhe ia dalim sipas portofolit dhe kjo nuk i dëmton qytetarët bullgarë”, sipas ministrit të financave Asen Vasilev.

Përkundër mbështetjes, GERB-SDS deklaroi se buxheti nuk zgjidh asnjë problem të vetëm dhe as nuk parasheh një reformë serioze.

Sipas kryetares së BSP-së, Kornelija Ninova, masat e qeverisë po bllokojnë punën e bizneseve të vogla dhe të mesme.

Në plan-llogarinë shtetërore parashikohen 69.5 miliardë leva / 35.53 miliardë euro/ të ardhura nga më shumë arkëtimi nga Agjencia Kombëtare e të Ardhurave dhe Agjencia e Doganave, nga 100% dividente nga ndërmarrjet shtetërore dhe vetëm nga 1.8% rritje ekonomike.

Shpenzimet janë 74 miliardë leva /37.84 miliardë euro/, ndërsa pagesat sociale ruhen - pensionet e rritura sipas rregullit zviceran, 780 leva paga minimale mujore /398.81 euro/, 504 leva /257.69 euro/ kufiri i varfërisë.

Më shumë nga rubrika

Foto:BTA

Çfarë mendojnë bizneset bullgare dhe rumune për marrëdhëniet dypalëshe?

Projektet e infrastrukturës midis Bullgarisë dhe Rumanisë nuk po ecin me shpejtësi për shkak të kuadrit rregullator kompleks, por ende po vazhdojnë të ecin përpara. Kështu deklaroi për Radio Bullgarinë Doru Dragomir, kryetar i Dhomës Dypalëshe të Tregtisë..

botuar më 23-12-07 7.05.PD
Dimitër Radev

Banka Kombëtare Bullgare dhe bankat po punojnë për ta bërë Bullgarinë gati për euron

Në ditën e bankierit, 6 dhjetor , guvernatori i Bankës Kombëtare Bullgare (BNB), Dimitër Radev, uroi të gjithë punonjësit në banka. “Sektori bankar vazhdon të jetë në një gjendje shumë të fortë dhe është një faktor kryesor në zbatimin e prioriteteve më..

botuar më 23-12-06 10.02.PD
Dobrin Ivanov

Është një mit që sektori gri në ekonominë bullgare është më i madhi në BE

Ekonomia bullgare po përmirësohet me ritme që e afrojnë atë me treguesin europian prej 85%. Hulumtimet e Shoqatës së Kapitalit Industrial, për 12 vitet e fundit, tregojnë se 23 për qind e ekonomisë së vendit ka dalë publike. Ekonomia bullgare po..

botuar më 23-12-05 11.12.PD