Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Zgjedhjet për pushtetin vendor 2023

Një javë para votimit lokal, vetëm 42% janë gati të votojnë në Sofje

Vasill Terziev (majtas), Anton Hekimjan dhe Vanja Grigorova
Foto: arkiv personal, BGNES

Kandidati për kryetar bashkie të Sofjes nga “Po e vazhdojmë ndryshimin-Bullgaria Demokratike-Shpëto Sofjen” Vasill Terziev ka mbështetjen e 32,9% në kryeqytet. Anton Hekimjan i nominuar nga GERB-SDS ka 22.9%, Vanja Grigorova e mbështetur nga Partia Socialiste Bullgare (BSP) ka 20.8%.

Studimi përfaqësues është i agjencisë “Sova Harris”. Është porositur nga agjencia “PIK” dhe është mbajtur në periudhën 16-20 tetor. Marzhi i gabimit është 3.1 për qind. Kandidati i “Vëzrazhdane” Dijan Nikollov ka përkrahje prej 13,1%. Vili Lillkov, i propozuar nga koalicioni “Sofja Blu” ka 4 për qind. Vetëm 53,2% e qytetarëve të rritur të Sofjes janë të interesuar për zgjedhjet dhe i konsiderojnë ato të rëndësishme. Për 31.8%, vota nuk meriton vëmendje. 14.4% hezitojnë të votojnë. 42% do të votojnë, vë në dukje sondazhi.

Më shumë nga rubrika

Bashkëpunimi midis Bullgarisë dhe Shqipërisë sa vjen dhe rritet

Bullgaria dhe Shqipëria gjithmonë kanë ruajtur një miqësi shumë të mirë dhe kanë bashkëpunuar në fusha të ndryshme, bashkëpunim i cili sa vjen e rritet. Radio Bullgaria ju informoi për takimet e kryetarit të Parlamentit të Bullgarisë, Rosen Zheljazkov,..

botuar më 24-02-27 10.30.MD
Rosen Zheljazkov

Rosen Zheljazkov e quajti Shqipërinë kampione të Ballkanit në drejtim të integrimit evropian

Bullgaria dhe Shqipëria kanë një fat të ngjashëm historik në dekadat e fundit. Ne simpatizojmë politikanët dhe popullin shqiptar për përpjekjet e tyre në rrugën e integrimit evropian, tha kryetari i Kuvendit Popullor Rosen Zheljazkov .  Në një..

rinovuar më 24-02-27 6.49.MD

Presidenti Rumen Radev: Dërgimi i trupave nga një vend i NATO-s në Ukrainë do të thotë një konflikt global

Në një konferencë të përbashkët me Presidenten e Sllovenisë, Nataša Pirc Musar, e cila ndodhet për një vizitë zyrtare në Bullgari, Presidenti Rumen Radev komentoi një deklaratë të presidentit francez Emmanuel Macron më 26 shkurt në një konferencë..

botuar më 24-02-27 3.38.MD