Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Skandal me makinat e votimit në fund të fushatës zgjedhore

Aleksandër Jollovski
Foto: BGNES

Kryeministrja në detyrë Maria Gabriel dhe përfaqësuesit e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve do të dëgjohen në një këshill të jashtëzakonshëm në parlament. Agjencia Shtetërore e Sigurisë Kombëtare paraqiti një video-raport se si zëvendësministri i qeverisjes elektronike filmoi procesin e gjenerimit të kodeve për votimin me makinë. Këtë e deklaroi Desisllava Atanasova, kryetare e grupit parlamentar GERB-SDS. "Shpresoj që “Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike” të dallohen nga ky person", shtoi Atanasova.

Kryetari i grupit parlamentar "Ka një popull të tillë”, Toshko Jordanov, tha se makinat e votimit u komprometuan në këtë mënyrë dhe e përshkroi këtë si "një grusht shteti."

Makineritë padyshim që e u komprometuan me këtë raport”, u tha gazetarëve në parlament kreu i partisë “Vëzrazhdane”, Kostadin Kostadinov dhe kërkoi dorëheqjen e qeverisë.

Bashkëkryetari i grupit parlamentar të DPS-së, Deljan Peevski, tha se për të mos anuluar votën lokale, të dielën nuk duhet të përdoren makineritë e votimit dhe kërkoi lirimin e zëvendësministrit.

Ministri i Menaxhimit Elektronik, Aleksandër Jollovski, në një konferencë të posaçme për media deklaroi se kodi burimor i makinave nuk është cenuar.

Çelësi i përdorur për të nënshkruar softuerin e makinerive mbahet nga tre anëtarë të Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), të cilët mbajnë secili një të tretën e fjalëkalimit. Secili prej tyre thërret kodin e tij, të cilin vetëm ata e dinë, dhe ky është një e treta e të gjithë fjalëkalimit”, tha në një konferencë zëdhënësja e KQZ-së, Rosica Mateva.


Më shumë nga rubrika

Flamuri bullgar i vendosur në motorin e kërkimit Google

Gjiganti teknologjik Google edhe këtë vit uron vendin tonë me rastin e festës kombëtare të Bullgarisë. Flamuri trengjyrësh bullgar është vendosur në faqen e motorit të kërkimit. Bullgaria feston 146 vjetorin e Çlirimit të saj. Më 3 mars 1878,..

botuar më 24-03-03 11.01.PD
Antony Blinken

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken uroi Bullgarinë për festën kombëtare

Në një deklaratë të publikuar në faqen e Departamentit të Shtetit, Sekretari i Shtetit i Shteteve të Bashkuara, Antony Blinken, ka uruar vendin tonë për festën kombëtare. “Në emër të Shteteve të Bashkuara, pranoni urimet e mia më të mira popullit..

botuar më 24-03-03 10.41.PD

Festimet e festës kombëtare nisën nga qyteti i Kazanllëkut

“Dita e tretë e marsit është dita kur Bullgaria u çlirua, mori sovranitetin e saj kombëtar dhe qëndroi me krenari në hartën e Evropës si një vend i barabartë me vendet e tjera evropiane. Përshëndetje heronjve, rroftë Bullgaria!”. Kështu..

botuar më 24-03-03 9.42.PD