Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sofja është ndër kryeqytetet më të preferuara në Evropë për turizmin e fundjavës

Foto: unknown-sofia.com

Sofja është në vendin e tretë në mesin e qyteteve evropiane më të përshtatshme për udhëtime në fundjavë në vitin 2024, njoftoi qendra e shtypit e aeroportit të kryeqytetit. Ata citojnë renditjen e TripAdvisor, e cila bazohet në të dhënat dhe vlerësimet për çdo një kryeqytet evropian, me një theks të veçantë në jetën e natës dhe çmimin e akomodimit.

Mësoni më shumë për Sofjen:

Sipas komenteve, në Sofje ka shumë vende të bukura dhe mundësi për argëtim. Pozicioni i parë është për Londrën me mbi 854 vende me vlerësim të lartë. Por turistët paguajnë një kosto më të lartë për fjetje për një natë prej 116,9 euro për person. Pozicioni i dytë është për Pragën, e cila gjithashtu ofron mundësi për eksperienca argëtuese dhe kulturore. Sofja zë vendin e tretë me 112 vende të vlerësuara dhe 41.9 euro për person për akomodimin për një natë. Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Një festë e livandës na zhyt në bukurinë qetësuese të fshatit Sredno Gradishte

Edicioni i dhjetë i Festivalit Kombëtar të Lavandës zhvillohet më 14 dhe 15 qershor në fshatin Çirpan të Sredno Gradishtes. Janë disa nga plantacionet më të vjetra të livandës në vend, të cilat kanë ekzistuar për më shumë se 80 vjet. Koncepti i festës..

botuar më 24-06-15 11.30.PD

Muzeu i Mozaikëve në Devnja me një ditë të dyerve të hapura me rastin e përvjetorit të tij

Në Ditën e Dyerve të Hapura - 15 Qershor, për herë të parë vizitorët e  Muzeut të Mozaikëve në Devnja do të prezantohen me gjetjet e restauruara të zbuluara në vitin 2023. Bëhet fjalë për enë balte dhe llamba, të bëra në stilin e mjeshtrave nga..

botuar më 24-06-15 10.00.PD

Bashkia Çepellare pret mysafirët e saj me një rrugë të re turistike

Këtë verë, të ftuarit e bashkisë Çepelare do të mund të diversifikojnë pushimet e tyre në natyrën e bukur të Rodopeve me një tjetër rrugë malore. Bëhet fjalë për shtegun e ri turistik “Laboratori i shpellës, Stara Pllanina, shpella e Topçetos, shtylla e..

botuar më 24-06-08 10.30.PD